eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota
Donald Trump amerikai elnök beszél, mielőtt aláírásával törvényerőre emeli a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhítő 2000 milliárd dolláros csomagtervet a washingtoni Fehér Házban 2020. március 27-én. A csomagterv enyhíteni igyekszik a nehézségeket mind a gazdasági élet szereplői, mind az amerikai átlagpolgárok számára. Trump mögött (b-j) Steven Mnuchin pénzügyminiszter, Mitch McConnell kentuckyi szenátor, a szenátus republikánus frakciójának vezetője és Kevin McCarthy, a republikánusok frakcióvezetője.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Donald Trump sötéten látja a republikánusok jövőjét

Az előző amerikai elnök hevesen bírálta Mitch McConnel republikánus szenátort a párt új irányvonalának meghatározásáért folytatott küzdelemben.

Közleményében Donald Trump egyértelművé tette, hogy sötéten látja a republikánusok jövőjét, ha a továbbiakban is ragaszkodnak McConnell vezetéséhez. A volt elnök szerint a republikánus pártot sohasem fogják újra tisztelni, és sohasem fog újra megerősödni, ha McConnellhez hasonló politikusok állnak az élén.

"Ha a republikánus szenátorok ragaszkodnak személyéhez, akkor sohasem fognak újra győzni" - vélekedett Trump.

"Sohasem fogja megtenni, amit kell, vagy ami helyes az országunk számára"

- tette hozzá.

Az egykori elnök szerint McConnellből - aki 36 éve tagja a szenátusnak - hiányzik a politikai belátás, a bölcsesség, az alkalmasság és a karizma. Trump "politikai semmirekellőnek" nevezte a szenátort, és azzal fenyegetett, hogy támogatni fogja ellenfeleit a republikánus párton belül. A The New York Times című amerikai napilap szerint az eredeti közleményben még ennél is keményebb szavakkal bírálta McConnellt.

McConnell az elmúlt években a szenátusi republikánus többség vezetője és Trump egyik legbefolyásosabb szövetségese volt - jelenleg a szenátusi kisebbség vezetője -, azonban a Capitolium január 6-i ostromát követően eltávolodott tőle. A republikánus párt a tavalyi választáson elveszítette a Fehér Házat, valamint szenátusi többségét, és a vereség óta többen versengenek a tömörülés jövőbeli irányvonalának meghatározásáért.

Trump írásos dörgedelmeire néhány nappal azután került sor, hogy véget ért az ellene indított második alkotmányos felelősségre vonási eljárás a szenátusban. A volt elnököt lázadás szításával vádolták a Capitolium ostroma előtt mondott beszéde miatt, de végül 57:43 arányban felmentették. McConnell is Trump felmentésére szavazott, ugyanakkor jelezte: az egykori elnök "gyakorlatilag és erkölcsileg is" felelőssé tehető a kialakult helyzetért. Azt szorgalmazta, hogy Trumpot inkább bíróságon vonják felelősségre tetteiért.

Egy friss felmérés szerint a republikánusok háromnegyede azt szeretné, hogy Donald Trump volt amerikai elnök komoly szerepet töltsön be a pártban. A Quinnipiac Egyetem által megkérdezett párthívek 87 százaléka azt mondta: meg kellene engedni, hogy Trump ismét ringbe szálljon az elnöki tisztségért.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×