eur:
411.11
usd:
394.42
bux:
79102.4
2024. november 22. péntek Cecília
A 2020. november 16-án közreadott képen a Moderna amerikai biotechnológiai vállalat székháza a Massachusetts állambeli Cambridge-ben 2018. december 7-én. A Moderna 2020. november 16-án bejelentette, hogy a koronavírus elleni vakcinájának 94,5 százalékos a hatékonysága.
Nyitókép: MTI/EPA/C. J. Gunther

Amerikai vakcinaverseny: megvan az ezüstérmes

A Moderna oltása az. Hétfőtől már alkalmazhatják is. Közben hirtelen rosszul lett egy Pfizer-oltással beoltott személy.

Támogatta a Moderna amerikai gyógyszergyártó cég koronavírus elleni oltóanyagának gyorsított, szükséghelyzeti engedélyezését csütörtökön az Egyesült Államok gyógyszerfelügyeleti hatóságának (FDA) szakértői tanácsadó testülete.

Ez lesz a második, Covid-19 elleni vakcina, amelyet a hétfőn elindított országos oltókampányban bevethetnek, miután az FDA múlt héten szintén gyorsított eljárásban jóváhagyta az amerikai Pfizer gyógyszergyár és a német BioNTech biotechnológiai cég közös fejlesztésű oltóanyagának alkalmazását.

Az FDA szakértői testületében húszan szavaztak igennel, ellenszavazat nélkül, egy tartózkodással fogadva el a javaslatot, hogy a felügyelet engedélyezze a mRNA-1273 jelzésű vakcina alkalmazását. Az FDA vezetője, Stephen Hahn ennek alapján várhatóan hamarosan kiadja az engedélyt a Moderna készítményére, amelynek országos forgalmazása amerikai médiajelentések szerint akár a jövő hétfőn megkezdődhet.

A Pfizer/BioNTech oltóanyagának engedélyét múlt pénteken adta ki az FDA, egy nappal a szakértői testület támogató állásfoglalása után.

A gyógyszerfelügyelet ugyanakkor most csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy módosítani fogja a Pfizer/BioNTech-vakcina alkalmazására vonatkozó ajánlásait,

miután Alaszkában két beoltott személynél súlyos allergiás reakciók léptek fel, s egyiküket emiatt kórházba kellett szállítani.

"Az illető megfelelő orvosi beavatkozásban részesült, és szerencsére már gyógyulóban van" - mondta Doran Fink, az FDA oltóanyag-részlegének helyettes vezetője a szakértői testület ülésén.

A tömeges oltókampány hétfőn kezdődhetett meg a koronavírus-világjárvány által leginkább sújtott Egyesült Államokban, olyan helyzetben, amikor a járvány halálos áldozatainak száma túllépte már a 300 ezret, és az újonnan azonosított fertőzöttek, a betegségben elhunytak, és a kórházba kerülők száma is egyre újabb rekordokat dönt.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem legutóbbi összesítése szerint szerdán 247 403 fertőzöttet és 3656 halálos áldozatot regisztráltak az országban. Az előző rekord értéket - 233 133 új esetet és 3306 halálos áldozatot - öt nappal korábban jelentették.

A 330 milliós országban mindezidáig összesen 16,9 millió ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust (SARS-Cov-2), a járvány kezdete óta pedig több mint 307 500-an haltak bele a betegségbe, többen, mint bármely más országban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×