A PNL parlamenti jelöltlistáira most már a biztos választók alig 28,5 százaléka voksolna, ahhoz képest, hogy a szeptemberi felmérésben a kormánypárt még 34,7 százalékos támogatottságnak örvendett. Ezzel szemben a PSD-t támogatók aránya a szeptemberi 19,6 százalékról 23,6 százalékra emelkedett.
A szeptemberi helyhatósági választásokon született eredmény is kiélezett küzdelmet vetít előre a december 6-i parlamenti választásokra, a Klaus Iohannis államfőhöz közel álló PNL legalábbis nem számíthat olyan jelentős előnyre baloldali riválisával, a PSD-vel szemben, mint amilyet a korábbi közvélemény-kutatások jósoltak. A megyei pártlistákra és a főváros önkormányzatára leadott voksoknál a PNL 29,8, míg a PSD 23,2 százalékot szerzett.
- A kutatás továbbra is - a szeptemberi mérésnél egy százalékponttal magasabb - 18 százalékos támogatottságot jelez a rendszerkritikus USR-PLUS választási szövetségnek, annak ellenére, hogy az önkormányzati választásokon az USR-PLUS a politikai voksok alig 8,3 százalékát szerezte meg.
- Hasonlóképpen most is 9,5 százalékos támogatottságot jósol az IMAS a Victor Ponta volt miniszterelnök vezette Pro Romania pártnak, amely a helyhatósági választásokon csak 4,7 százalékot ért el.
- Kitartóan az ötszázalékos választási küszöb alatt - 4,6 százalékon - mérik a helyhatósági választásokon meglepetést okozó, országos szinten a voksok 6 százalékát beseprő Traian Basescu volt államfő által alapított Népi Mozgalom Pártját (PMP).
A Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) most 4,7 százalékos eredményt jósol az IMAS közvélemény-kutatása, a szeptemberi 5,3 százalékhoz képest.
A szeptemberi önkormányzati választásokon az RMDSZ megyei és bukaresti listái az érvényes voksok 4,86 százalékát kapta, míg a magyar pártok megyei és fővárosi jelöltlistái által - az Erdélyi Magyar Szövetséggel együtt - összesített 413 ezer szavazat országos szinten az érvényes voksok 5,27 százalékát tette ki. A legutóbbi népszámláláson Románia állandó lakosságának 6,5 százaléka vallotta magát magyarnak.
A magyar politikai szervezetek idén közösen indulnak a parlamenti választásokon: a bukaresti parlamentben 1990 óta jelen lévő RMDSZ két befutónak tekintett helyet biztosított az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltjeinek a képviselőházi listáin.
Romániában az általános parlamenti küszöb ötszázalékos, vagyis azok a pártok vesznek részt a megyei mandátumelosztásban, amelyek országos szinten megszerzik a voksok legalább öt százalékát. A regionális pártok képviselethez jutását egy alternatív küszöb is segíti. Ennek értelmében azok az öt százalék alatt teljesítő politikai alakulatok is részt vesznek - mindenütt az országban - a mandátumok szavazatarányos elosztásában, amelyek négy megyében megszerzik a voksok legalább 20-20 százalékát.