eur:
392.83
usd:
363.53
bux:
72272.53
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Az örmény miniszterelnök sajtóirodája által közreadott kép Nikol Pasinján örmény kormányfőről a nemzethez intézett beszéde közben Jerevánban 2020. november 12-én, három nappal az után, hogy Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnökkel és Vlagyimir Putyin orosz államfővel megállapodást írt alá a hegyi-karabahi fegyveres konfliktus lezárásáról.
Nyitókép: MTI/AP/Örmény miniszterelnök sajtóirodája/Tigran Mehrabyan

Meg akarták gyilkolni az örmény miniszterelnököt

Egy csoport korábbi tisztségviselő meg akarta meggyilkolni Nikol Pasinján örmény miniszterelnököt, és át akarta venni a hatalmat az országban, de tervüket sikerült megakadályozni - közölte az örmény nemzetbiztonsági szolgálat.

Pasinján távozását tüntetők ezrei követelik a hegyi-karabahi konfliktust lezáró megállapodás aláírása miatt. Az egyezmény jelentős területi engedményeket tesz Azerbajdzsánnak Hegyi-Karabahban.

A nemzetbiztonsági szolgálat közölte, hogy letartóztatták Artur Vanecján korábbi nemzetbiztonsági vezetőt, Vahram Bagdaszarjánt, Örményország Köztársasági Pártjának frakcióvezetőjét, illetve Asot Minaszján háborús önkéntest.

Az elfogottakat azzal gyanúsítják, hogy meg akarták gyilkolni a kormányfőt, és át akarták venni a hatalmat az országban.

A hat hete tartó hegyi-karabahi konfliktust lezáró megállapodás értelmében Jereván november 15-ig átadja a kelabdzsari régiót Bakunak. November 20-ig az agdami régiót és a gazahi régió megszállt területeit, december 1-jéig pedig a lacsini régiót kell visszaszolgáltatnia, az Örményországot Hegyi-Karabahhal összekötő folyosó kivételével. A Hegyi-Karabahból kivonuló örmény csapatok helyét orosz békefenntartók veszik át a frontvonal és a korridor mentén.

Pasinján a hét elején azt mondta: nem volt más választása, alá kellett írnia az egyezményt a további területi veszteségek elkerülése érdekében. Az örmény kormányfő leszögezte: személyes felelősséget vállal a veszteségekért, de nem hajlandó lemondani.

Azerbajdzsán és Örményország, a két egymással szomszédos korábbi szovjetköztársaság között a Hegyi-Karabah hovatartozása fölötti vita miatt törtek ki ismét a fegyveres harcok szeptember 27-én. A túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah 1996-ban kikiáltotta függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a hegyi-karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is.

Címlapról ajánljuk
Feledy Botond: akár a harmadik legnagyobb frakció is lehet a Patrióták Európáért

Feledy Botond: akár a harmadik legnagyobb frakció is lehet a Patrióták Európáért

Több párt érdeke, hogy az Európai Parlament kitolja a frakciók bejelentésének időpontját. Eredetileg július 4. éjfélkor jár le az informális határidő, az EP alakuló ülésére pedig július közepén kerülhet sor – mondta Feledy Botond. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egy frakció megléte és a létszáma meghatározza azt, hogy pénzügyi forrásokban, pozíciókban, felszólalásokban milyen erőt képviselhet majd az Európai Parlamentben.

Lapértesülés: a Schadl-ügy egyik tanúja vesztette életét az Árpád hídi tragédiában

B. Ervin a Suzukiban ült, hírek szerint az élettársával, mindketten azonnal meghaltak. A férfit korábban Schadl György biztatta arra, hogy pályázzon végrehajtónak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×