eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pexels

Brüsszel eljárást indított az Amazon ellen

Az Európai Bizottság versenyjogi biztosa eljárást kezdett az amerikai Amazon kiskereskedelmi portál ellen versenyellenes magatartás vádjával.

Az Európai Bizottság azzal vádolja az Amazon online értékesítési portált, hogy a rendszerét használó kiskereskedők nem nyilvános üzleti adatait felhasználva tisztességtelen előnyre tesz szert velük szemben a legnagyobb európai piacain, Franciaországban és Németországban. Az Amazon a Bizottság szerint a platformját használó kiskereskedők nem nyilvános adatainak ismeretében "mérsékeli saját maga számára a szabad verseny kockázatait és megerősíti saját üzleti dominanciáját" az online kiskereskedelmi piactéren.

A versenyjogi vád szerint az Amazon elemzi a platformját használó kiskereskedők termékeinek a piaci fogadtatását és az így szerzett ismeretek felhasználásával állítja be saját termékeinek a célcsoportját. "Az eljárás lehetővé teszi az Amazon számára, hogy a legsikeresebb termékekre összpontosítson és ezáltal korlátozza mások növekedési lehetőségeit" - fogalmaz a dokumentum. Hangsúlyozza: az Amazon a világ kiskereskedelmi forgalmának egy százalékát felügyeli és minden országban ahol jelen van, működnek a helyi piacon nála nagyobb online kereskedelmi platformok is.

Az EU 2018 óta vizsgálja az Amazon működését kiskereskedelmi platformként és önálló kiskereskedőként játszott kettős szerepének az összeegyeztethetősége szempontjából. Az Amazon ugyanis saját termékei értékesítése mellett harmadik személyként működő kiskereskedők számára is lehetővé teszi platformja használatát. Tavaly az Amazon globális forgalmának mintegy a felét a platformját igénybe vevő kiskereskedelmi üzletek termelték ki.

Az EU Bizottság versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager az eljárás bejelentésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy számukra egyáltalán nem jelent problémát az Amazon üzleti sikere, hanem "a szabad versenyt korlátozó egy bizonyos tevékenységével szemben" vannak aggályaik. Az ügyben a végső döntés jövőre várható.

Amennyiben a Bizottság vádjai beigazolódnak, az Amazonnak akár éves forgalmának a 10 százalékára rúgó bírsággal is szembe kell majd néznie.

A Bizottság tájékoztatta az Amazont az eljárás megindításáról, a cég azonban visszautasította a vádakat. "Nem értünk egyet az Európai Bizottság állításaival és minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy megismerkedhessenek a valódi tényekkel" - fogalmaz a cég közleménye.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×