eur:
414.4
usd:
397.76
bux:
79316.49
2024. december 23. hétfő Viktória
Járőröző rendőrök a londoni szórakozónegyedben, a Sohóban este 10 óra körül, 2020. szeptember 24-én. A koronavírus járvány miatt a brit kormány elrendelte, hogy ettől a naptól kezdve a vendéglátóhelyek csak este 10 óráig tarthatnak nyitva.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Enyhíthet a karanténszabályokon a brit kormány

A kormányhivataltól származó, egybehangzó sajtóértesülések szerint a londoni kabinet azt tervezi, hogy a felére csökkenti a koronavírus-járvány megfékezését szolgáló karanténkötelezettség időtartamát, mivel a jelenleg érvényes kéthetes elkülönítést szinte senki nem tartja be.

Két vezető konzervatív vasárnapi brit lap, a The Sunday Telegraph és a The Sunday Times, valamint a BBC közszolgálati médiatársaság hivatalos kormányforrásokat idéző (de azokat a szigorú tájékoztatási szabályoknak megfelelően meg nem nevező) beszámolói szerint

a brit kormány tíz vagy akár hét napra is csökkentheti azoknak a kötelező elkülönítési idejét,

akiknek velük egy háztartásban élő hozzátartozói megfertőződtek az új koronavírussal.

Hasonló enyhítés várható azoknak az esetében is, akiket a kontaktkutatási szolgálat értesített arról, hogy közeli ismerőseik koronavírustesztje pozitív lett.

Az idézett kormányzati tisztviselők szerint Boris Johnson miniszterelnök már el is rendelte a jelenlegi karanténrendszer felülvizsgálatát, s a döntés két héten belül várható.

A tervezett változtatás egyik fő oka az a felmérés, amelyet a patinás King's College London egyetem végzett a minap 30 ezer ember bevonásával. Ebből kiderült, hogy még azoknak is mindössze a 18,2 százaléka tartotta be a karanténelőírásokat, akik magukon tapasztalták a koronavírus okozta Covid-19 betegség tipikus tüneteit. Azok közül, akiket a kontaktkutatók értesítettek arról, hogy közeli ismerőseik vagy hozzátartozóik megfertőződtek, alig 10,9 százalék válaszolta azt, hogy otthon töltötte a kötelezően előírt 14 napot.

A The Sunday Timesnak nyilatkozó egyik kormányilletékes elmondta: a 14 napos karanténelőírás felülvizsgálatának éppen az a célja, hogy növekedjen a szabályokat betartók aránya. A lap forrása szerint ha a hétnapos elkülönítési kötelemnek sokkal többen eleget tesznek, az jóval kedvezőbb a járvány elleni küzdelem szempontjából, mint a 14 napos karanténelőírás, "amelyhez senki nem tartja magát".

A The Sunday Times kormányforrásai szerint London teljesen mentesítené a karantén alól a külföldről rövid időre Nagy-Britanniába utazó üzletembereket, befektetőket, vállalatvezetőket is. A külföldről érkezők kötelező 14 napi karanténja alól jelenleg csak azok mentesülhetnek, akik kritikus fontosságú munkaköröket töltenek be, köztük a nemzetközi személyszállításban és árufuvarozásban, illetve a kiemelt brit infrastrukturális létesítményekben és az egészségügyi intézményekben dolgozók.

Sir Bernard Jenkin, a londoni alsóházi bizottságok elnökeiből álló összekötő bizottság elnöke - az egyik legmagasabb rangú parlamenti tisztviselő - a The Sunday Telegraphban megjelent írásában úgy fogalmazott, hogy "összeomlóban van" a lakosság együttműködési hajlandósága a jelenlegi kontaktkutatási rendszerrel, és ezért "jól látható, határozott" változtatásra van szükség.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 09:44
×
×
×
×