Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Medical illustration of Colorectal Cancer - Polyp
Nyitókép: peterschreiber.media / Getty Images

Szalóki Katalin: jól működő egészségügy nélkül a legújabb rákterápiák sem elegendők

A friss OECD-adatok szerint a rákbetegségek területén vannak már kedvező jelek, de bőven van még teendő. A nemzetközi és magyar adatok összevetéséről Szalóki Katalint, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóját kérdeztük.

Februárban hozták nyilvánosságra az OECD országjelentését, amelyből kitűnik, hogy bár Magyarországon a kardiovaszkuláris halálokok vezetnek, jelentős terhet ró a társadalomra a daganatos megbetegedések kérdése is. Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója szerint ugyanakkor a magyarországi adatok a nagyon nagy arányú boncolás miatt sokkal pontosabb képet adnak arról, hogy a lakosságnak milyen daganatos betegségei vannak, és eszerint talán annyira nem tragikus a helyzet a környező országokhoz képest, mint amennyire annak látszik például egy OECD-statisztikából.

"Ugyanakkor a helyzet nagyon rossz, már csak azért is, mert számos, a fiatal nőket és férfiakat érintő daganatos megbetegedés száma növekszik.

Sajnos a mai napig nem tudjuk levetkőzni az alkohol, a dohányzás és az életmód okozta problémákat, nagyon keveset is mozognak a magyar emberek – ez mind-mind hozzájárul a daganatos megbetegedésekhez, és ilyen módon később a daganatos halálozáshoz is. Pedig a népességfogyás miatt fontos lenne, hogy meg tudjuk akadályozni azokat a haláleseteket, amelyek egyébként elkerülhetők lennének" – emelte ki Szalóki Katalin.

Mindenképp fejlődnie kell Magyarországnak a megelőzésben, hiszen minél korábban fedeznek fel egy betegséget, annál nagyobb esély van annak gyógyítására. Az egyén felelősségéről nem esik elég szó: a szakértő szerint kevesebb alkoholt kell fogyasztani, tényleg nem szabad dohányozni – nagyon sok dolgot mi magunk tudunk hozzátenni ahhoz, hogy egészségesebbek legyünk.

Szót ejtett még az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója arról, hogy uniós összehasonlításban is nagyon keveset költünk GDP-arányosan egészségügyre. "Amit költünk, azt sem a leghatékonyabban költjük el. Biztos, hogy olyan egészségügyi reformokra van szükség, és olyan más megközelítésekre, amelyek sokkal jobban megfelelnek a 21. századi betegellátás kívánalmainak, és

amelyek segíteni tudják, hogy a már globálisan létező hatékony terápiák a magyar betegek számára is azokat az eredményeket tudják hozni, ami elvárható lenne"

– közölte Szalóki Katalin.

A daganatos betegségek előfordulását részletezve elmondta: a nők esetében az emlőrák, a melanoma és a méhnyakrák a leggyakoribb. Utóbbival kapcsolatban van jó hír is: amióta a HPV-oltás ingyen elérhető a hetedikes lányoknak és fiúknak, sokat javult a helyzet. A férfiaknál a vastagbélrák, a végbélrák és a prosztatarák számít jelentős tehernek, miközben úgy tűnik, a tüdődaganatok incidenciája kicsit csökken. Ez utóbbit legjobban a dohányzás visszaszorításával lehet befolyásolni.

Aggasztónak nevezte ugyanakkor, hogy a fiatal felnőtteknél nő a daganatos megbetegedések száma, pedig ez az a csoport, amely előtt még nagyon hosszú jövő áll; ők tudnak GDP-t termelni, rájuk a korábbiakban úgy számítottak, mint a társadalom gerince, akik mind a gyerekeknek, mind pedig az idősebb korosztálynak biztosítani tudják a hátteret.

Mindeközben vannak már olyan terápiák, amelyek sokat segíthetnek a rákbetegek gyógyításában, de ezek önmagukban nem elegendők.

"Például a tüdőrák diagnózisa húsz évvel ezelőtt szinte hónapokon belüli halált jelentett. Manapság ez a betegség bizonyos esetekben gyógyítható, bizonyos esetekben pedig krónikus betegséggé segíthető. Rengeteg immunterápiás készítmény van, jönnek az újabb génterápiák, amelyek mind egyre célzottabban, egyre inkább az adott egyén igényeire támaszkodva tudják segíteni a gyógyulást, de ez persze önállóan nem működik. Jól működő egészségügy és jól működő szociális háló is kell, hogy meg tudjuk gyógyítani ezeket a betegeket" – fejtette ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

A globális űrgazdaság 2024-ben elérte a 613 milliárd dollárt, és 2035-re akár 1800 milliárd dollárra nőhet, ám a szektor növekedését egyre inkább a földi infrastruktúra hiányosságai fenyegetik. Az új fejlesztésű rakéták által lehetővé tett felbocsátások számának rohamos emelkedésével párhuzamosan a jóval lassabb tempóra épített űrkikötők válhatnak az iparág szűk keresztmetszetévé. A Kennedy Űrközpont belső NASA-jelentése szerint az 1960-as évekből származó infrastruktúra nem képes lépést tartani a kereskedelmi igényekkel, a SpaceX és a Blue Origin pedig egyenként is évi 120 indítást tervez Floridából. Az űrverseny új frontvonala így már nem csupán a rakétagyártás, hanem az is, hogy az Egyesült Államok, Kína és Európa mely szereplői tudnak a jövő szupernehéz, újrahasználható rakétáihoz megfelelő földi kapacitást kiépíteni. Cikkünkben végigvesszük, milyen problémákkal küzd az Egyesült Államok az űrszektor egyik kulcsfontosságú területén, és a legnagyobb űrhatalom kihívói hol tartanak ezen a téren.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×