„Egy lakhatási válság kellős közepén vagyunk, mert a kormányok harminc éven át nem építettek elég otthont az ausztráloknak. A lépés több ezer ingatlant szabadít fel állampolgárainknak” – közölte Clare O’Neill lakhatási miniszter, amikor bejelentette a rendeletet, amelynek lényege az, hogy az ideglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezők, köztük a külföldi diákoknak, de a külföldi tulajdonú cégeknek is betiltják a már megépített ingatlanok megvásárlását 2025. április 1. és 2027. március 31. között. Az időszak végén felülvizsgálják, hogy meg kell-e hosszabbítani a döntést.
Australia to ban foreigners from buying existing homes for 2 years https://t.co/TgOihLCrmW
— Nikkei Asia (@NikkeiAsia) February 16, 2025
Az ötlet eredetileg az ellenzéktől származik, amelynek a lakhatási ügyekért felelős illetékese megjegyezte:
a kormányoldalon „az elmúlt 12 hónapban totálisan kerülték a lépést, most pedig, öt perccel a választások előtt hirtelen lemásolják”.
Az ingatlanvásárlási stoppal párhuzamosan szigorítják a telekhasználatra vonatkozó szabályokat is Ausztráliában, azaz, kötelezik a külföldi befektetőket, egy adott időszak alatt hasznosítsák a földeket.
„Ez nem egy varázsrecept, mert nincs varázsrecept, de fontos eleme a Munkáspárt lakhatási programjának” – mondta a miniszter, akinek becslései szerint évente 1800 ingatlan szabadul fel helyi vásárlók részére.
Housing Minister Clare O'Neil has announced a ban on foreign investors purchasing existing Australian homes in a move mirroring the opposition’s policy.https://t.co/wwvvvfKk4U
— Sky News Australia (@SkyNewsAust) February 15, 2025
Tényleg jól járnak a hazaiak vagy csak szemfényvesztés?
A kérdés az, hogy lenyomja-e az ingatlanárakat, hogy lecsapnak a külföldi vásárlókra. Ágazati szakértők szerint nem, mert a külföldiek amúgy csak egy kis hányadát képezik a régebbi ingatlanok vásárlói körének.
2022-23-ban külföldi befektetők 5360 lakóingatlant vásároltak és ezeknek csak egyharmada volt már megépült lakás vagy ház – írta a hír kapcsán az Independent című lap.
A kormány azonban lépéskényszerben van, mivel Ausztráliában soha nem látott szintet ért el a lakhatási válság miatti elégedetlenség, és ez lehet a májusi választások egyik vezető témája. Felmérések szerint a kormányzó Munkáspárt népszerűtlenebb, mint a konzervatív ellenzék.
Sydneyben az elmúlt tíz évben csaknem hetven százalékkal mentek fel az ingatlanárak és az átlagos otthon ára immár 762 ezer amerikai dollár
a CoreLogic Inc. ingatlantanácsadó cég szerint.
A kormány közelmúltbeli reformjai közben lehetővé tették a résztulajdonlást (azaz, amikor a vásárló csak az ingatlan egy hányadának válik a tulajdonosává, a maradék részre pedig lakbért fizet) és adókedvezményeket adnak az ingatlanfejlesztőknek. Ezzel az a cél, hogy 2030-ra 1,2 millió új otthont építsenek a közel 27 millió lakosú országban.
A radikális jobboldali One Nation (Egy Nemzet) párt szerint a mostani döntés túlságosan megengedő és "a gazdag kínai vevők" ki tudják szorítani az ausztrálokat az ingatlanpiacról. Ezért azt követeli, hogy örökre tiltsák meg a külföldiek számára az ingatlanvásárlást.
When Australians are sleeping on the street, why are we even selling one house to foreigners from countries where Australians can't buy property?
— Malcolm Roberts ?? (@MRobertsQLD) February 10, 2025
With more than 400,000 homes estimated to be foreign owned in Australia, One Nation would give them two years to sell to an… pic.twitter.com/mMjT0zaxYe
A külföldiekkel szembeni korlátozás ugyanakkor nem vonatkozik az új építésű otthonokra. Kommentátorok szerint azért, mert az „ingatlanfejlesztő lobbi” befolyásos és megvédte a vállalkozásait. A külföldiek már érkezésük pillanatában vagy még azelőtt vásárolhatnak ilyen ingatlanokat. Viszont a lépés kizárja majd őket a közkedvelt – és szombatonként tartott – aukciókból.
A tilalom betartatása érdekében 1,3 milliárd forintnak megfelelő összeggel támogatják az ausztrál adóhatóságot.