eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Újabb hírek arról, mi történik a Hagia Sophia mecsetté alakítása után

Az isztambuli Hagia Sophia bazilika ikonjai és freskói a mecsetté nyilvánítás után is megmaradnak jelenlegi formájukban - jelentette ki Mehmet Samsar moszkvai török nagykövet a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva.

A misszióvezető szerint az épületre vonatkozó döntések teljes egészében Törökország belügyét jelentik. Ugyanakkor hangsúlyozta: az a tény, hogy a Hagia Sophia ilyen jó állapotban fennmaradt, jelzi, milyen jelentőséget tulajdonít Ankara a történelmi és kulturális emlékműveknek. Ez szerinte a jövőben is így marad, és a múzeumi státusú épület mecsetté minősítése nem jelenti a kulturális örökségvédelemre vonatkozó, 1972-es UNESCO-konvenció megsértését.

Megismételte a török vezetésnek azt az ígéretét, hogy a Hagia Sophia mecsetként szabadon látogatható lesz a külföldiek számára is. "Az ott található ikonokat és a freskókat a jelenlegi állapotukban meg fogják őrizni, ezt minden látogató meglátja majd" - mondta Samsar.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kettejük hétfői telefonbeszélgetése alkalmából felhívta török hivatali partnere, Recep Tayyip Erdogan figyelmét arra, hogy Oroszországban jelentős társadalmi visszhangot keltett a Hagia Sophia mecsetté nyilvánítása. Erdogan közölte, hogy a török hatóságok továbbra is biztosítják a világcivilizáció ezen egyedülálló emlékművének látogathatóságát a külföldiek számára is, és meg fogják óvni a keresztény szentelményeket.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×