"A vírus továbbra is aktív, és terjed az ország több részén is" - figyelmeztetett az egészségügyi tárca, amely arra kérte a franciákat, hogy szigorúan tartsák be a társadalmi távolságtartást és minden egyéb óvintézkedést a karantén hétfői enyhítése után is.
A 67 millió lakosú országban a vírus jelenléte és a kórházak leterheltségének függvényében
a veszélyeztetettebb vörös zónába sorolt megyékben élő mintegy 27 millió franciára a karantén feloldása után is szigorúbb szabályok vonatkoznak,
mint azokra, akik a zölddel megjelölt, kevésbé fertőzött megyékben élnek.
A parlament közben véglegesen elfogadta a március 24-én kihirdetett egészségügyi rendkívüli állapot meghosszabbítását előíró törvényjavaslatot. A nemzetgyűlésben a képviselők kézfeltartással fogadták el a parlament két háza, a kormánytöbbségű alsóház és az ellenzéki többségű szenátus vegyes bizottsága által megfogalmazott kompromisszumos szöveget, amely szerint
a rendkívüli állapot július 10-ig marad érvényben.
A jobboldali szenátus már korábban zöld utat adott a hosszabbításnak.
Emmanuel Macron jelezte, hogy az alkotmánytanácstól normakontrolt kér a törvényre, miután az ellenzék aggodalmának adott hangot a szabadságjogok korlátozása miatt.
A hét cikkelyből álló szöveg megerősíti a rendkívüli állapotot és törvényi kereteket biztosít a kormánynak ahhoz, hogy rendeleteket hozzon a járvány megfékezése érdekében, illetve, hogy az általános karantén hétfőn kezdődő fokozatos feloldása után is biztosítsa a megfelelő óvintézkedéseket.
A parlamenti vita a kormánytöbbség és az ellenzék kötött mindenekelőtt a döntéshozók, elsősorban a polgármesterek büntetőjogi felelőssége körül forgott, akiknek a kormány által meghatározott dátum szerint kell az egészségbiztonsági előírások betartása mellett végrehajtaniuk a lazításokat, egyebek mellett újranyitniuk az iskolákat.
A parlament jóváhagyta a Covid-19-betegek és a velük kapcsolatba kerültekről vezetett informatikai nyilvántartás létrehozását is, de az adatok megőrzését három hónapra korlátozta.
A franciák hétfőtől
- igazolás nélkül is kimehetnek az utcára, és a lakóhelyük körüli 100 kilométeres körzetben szabadon mozoghatnak,
- azon túl viszont csak halaszthatatlan ügyben és igazolással mehetnek.
- A boltok kinyithatnak, de Párizsban a bevásárlóközpontok egyelőre határozatlan ideig zárva maradnak, és
- a vendéglátóipari egységek, mozik, színházak, nagyobb múzeumok, sportlétesítmények sem látogathatók még.
- A maszkviselés a tömegközlekedési járműveken kötelező lesz.
A kormány továbbra is az otthoni munkavégzést ajánlja azoknak, akik számára megoldható, de a kereskedelem beindulása miatt úgy számol, hogy
hétfőtől 875 ezren kezdhetnek újra munkába állni
mintegy 400 ezer kis- és középvállalkozásnál.
A tárca közleménye szerint március 1. óta 26 310-en vesztették életüket a fertőzés miatt, de az időotthonokban és egyéb szociális intézményekben az elmúlt 24 órában már csak néggyel, a kórházakban 76-tal emelkedett a halottak száma.
Kórházban 22 614 beteget ápoltak szombat este, ami 110-zel kevesebb mint pénteken, de még szombaton is 265 betegfelvétel történt. Közülük 2812-en vannak lélegeztetőgépen, ami 56-tal kevesebb, mint 24 órával ezelőtt, de még az elmúlt 24 órában is 38 új súlyos beteget szállítottak intenzív osztályokra.
A járvány kezdete óta 95 829-en szorultak kórházi ellátásra, közülük több mint 56 ezren gyógyultan távoztak.