Infostart.hu
eur:
398.16
usd:
342.4
bux:
101307.58
2025. július 28. hétfő Szabolcs
Védőmaszkos embert ábrázoló falfestmény előtt egy járókelő Milánóban 2020. március 16-án, amikor a tüdőgyulladást okozó koronavírus terjedésének megfékezésére vesztegzár van érvényben egész Olaszországban.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Andrea Fasani

Szomráky Béla: őrült felfordulás van Olaszországban

Olaszországban leállítja a nem létfontosságú termelési tevékenységet a kormány. Nyitva maradnak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak, de az összes hivatal bezár. Az új típusú koronavírus-fertőzés miatti óvintézkedések újabb szigorítását Giuseppe Conte olasz kormányfő jelentette be. Az intézkedések politikai következményeiről és társadalmi hatásairól az InfoRádió Szomráky Béla újságírót kérdezte.

Az újabb bejelentés elsősorban összevisszaságot jelent – véli Szomráky Béla Olaszország-szakértő, aki szerint emiatt egyes helyi újságok nem is spórolnak a jelzőkkel és meredeknek tűnő állításokkal, miszerint, ami Olaszországban történik, az egy „őrült bohózat”.

Mint ismert, azután, hogy Giuseppe Conte kormányfő szombat éjjel bejelentette, hogy mindent leállítanak, csaknem egy napot váratott magára a dekrétum, mert sorra jelentek meg a nagy vállatok tiltakozásai, amit végül mind figyelembe kellett venni. Így végül 80 olyan, eléggé fontosnak mondható, de nem létfontosságú ipari létesítménynek és üzemnek, valamint nagy kereskedőláncnak sikerült elérnie, hogy rájuk ez ne legyen érvényes. Ennek hírére viszont a szakszervezetek azonnal

kilátásba helyezték az országos sztrájkot is, mintha nem lenne elég bajuk az olaszoknak,

mert ezt a fajta különbségtételt nem szeretnék elviselni – tette hozzá az újságíró, aki megismételte: vagyis „őrült felfordulás van”. És tulajdonképpen senki sem tudja pontosan, a törvényi rendelet megjelenése után sem, hogy miről is van szó.

Emiatt pedig egyre több kritikát kap a kormányfő, baloldalról is. Ráadásul kitörtek azok az ellentétek is, amelyek amúgy is jellemzik Olaszország közjogi berendezkedését, vagyis hogy egyfajta kettős hatalom van, és a központi kormányon túl a tartományok külön-külön is fennhatóságot gyakorolnak.

Szomráky Béla egyetértett azzal, hogy az olaszok

nem vették „halálosan komolyan”, a szó igazi értelmében a koronavírus-járványt,

és bár most, amikor látják, hogy egy egész generáció „tizedelődik” meg, a többségük már megszeppent, de még mindig nem veszik annyira komolyan, mint kellene. Példaként említette, hogy az elmúlt este a milánói pályaudvaron tartóztattak föl több száz embert, akik

továbbra is délre akartak „szökni”.

Hasonlóképp ahhoz a körülbelül 120 ezer emberhez, akik az elmúlt hetekben tettek így, pedig ezzel rettenetes veszélybe sodorják a déli tartományokat is, amelyeknek a kórházi ellátottsága, egészségügyi apparátusa megközelítőleg sem olyan jelentős, mint az északi részeken, ami így sem bírja a rohamokat.

A beszélgetésben arról is szó esett, hogy az olasz GPD 13 százalékát adó idegenforgalom, amely több mint egymillió család, vagyis közel 8-10 millió ember megélhetését biztosítja, a realistább becslések szerint egy-másfél év múlva állhat csak talpra.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Gyulay Zsolt elnök-vezérigazgató a felvezető sajtótájékoztatón közölte: a felújításokat követően Silverstone után a Hungaroringé lett a második legnagyobb boxkapacitás a Forma–1-ben. A vasárnapi futam előtt különleges szurkolói programok, játékok lesznek, a pilótákat pedig az olimpiai bajnok magyar férfi párbajtőrcsapat tagjai oktatják majd a sportág rejtelmeire. A dobogósoknak járó trófeákat idén is a Herendi Porcelánmanufaktúra készítette, a festésen tulipán, szegfű és gránátalma is található, a szín pedig kevert és több festék titkos receptúrájából állt össze.

Amerikai–európai vámegyezség: a német ipar szerint ennek még súlyos ára lesz

Washington és Brüsszel vámháborúja egy időre legalábbis csillapodott Donald Trump és Ursula von der Leyen hétvégi skóciai megállapodása nyomán. Az egyezséget már a hét közepén sejteni lehetett, mint ahogy azt is, hogy az Egyesült Államok "csak úgy", aligha hátrál meg.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Mindenki üljön le a helyére, mondana valamit a dollár

Mindenki üljön le a helyére, mondana valamit a dollár

Már idén januárban - a nemzetközi sajtóban is az elsők között - figyelmeztettünk a közelgő dollárgyengülésre. Azóta több, mint 10%-ot gyengült a dollár. Most viszont beleszimatoltunk a levegőbe és valami megváltozott a dollár háza táján. Ha pedig igazunk van, annak minden olyan befektetésre hatása lehet, amely eddig a dollárgyengülés farvizén teljesített jól. Reméljük az arany, az európai részvények és az árupiacok is olvassák majd ezt a cikket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×