eur:
408.2
usd:
375
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
A China Eastern Airlines kínai légitársaság utaskísérői légzőmaszkot viselnek a koronavírus okozta járvány elleni óvintézkedésként a brisbane-i nemzetközi repülőtéren 2020. január 29-én. A kelet-kínai Vuhan nagyvárosban január elején felismert, tüdőgyulladást okozó új vírus halálos áldozatainak száma 132-re emelkedett Kínában, ahol eddig hatezren fertőződtek meg a ragállyal. A kórokozó a világ több országában megjelent.
Nyitókép: MTI/EPA/AAP/Darren England

Eszméletlen konteók járják körbe a Földet a koronavírusról

Az egyik városi legendákkal, szóbeszédekkel, hoaxokkal és tévhitekkel foglalkozó oldal összegyűjtötte a kórral kapcsolatos álhíreket és konspirációs teóriákat, valamint azok cáfolatát tényellenőrző anyagokból.

Egyesek szerint a vuhani koronavírus elleni vakcinát már 2015-ben szabadalmazták, amely a Pirbright Institute tulajdonában van, vagyis jó előre készültek már a járványra. Mint az Urbanlegends.hu megjegyzi, ezzel szemben a szabadalom nem a mostani, hanem a koronavírus egy másik formájával kapcsolatos, amely SARS megbetegedést okoz. Vagyis a 2019-nCoV ellen jelenleg még nincs oltás. (Forrás: PolitiFact, BuzzFeed és Snopes)

Más teóriák szerint

Bill Gates szabadította a koronavírust az emberiségre,

amely állításnak természetesen nincs alapja, és ismert online konteógyárak és oltástagadók terjesztik. Az elmélet egyes verziói szerint Gates-ék motivációja nemcsak a haszonszerzés, hanem az újraválasztására készülő Donald Trump ellehetetlenítése egy egészségügyi káosz kirobbantásával. (Forrás: BuzzFeed és PolitiFact)

Egy harmadik feltevés szerint a vírus egy laboratóriumban készült biofegyver a népesség ellenőrzésére. Olyan szóbeszéd is terjed, miszerint az ezen összeesküvést leleplező oldalakat folyamatos kibertámadások érik igazmondásukért. Az állítás egy harmadik verziójában egy 2015-ös The Scientist cikkre mutogatnak, amelynek szerzője koronavírusok laboratóriumi előállításával kapcsolatos vitákról ír. (Forrás: PolitiFact és FactCheck és Lead Stories)

Az a szóbeszéd is szárnyra kapott, hogy a koronavírust Kína Kanadából lopta. A konspirációs elmélet alapja egy valós eset: 2019-ben a winnipegi National Microbiology Lab egyik kutatóját (plusz a férjét és kínai tanítványait) vizsgálat alá vetették, miután kiderült: több alkalommal is járt Kínában, közte egy veszélyes vírusokkal foglalkozó vuhani laborban. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy a kutató koronavírus mintákat adott volna Kínának, hogy aztán abból biológiai fegyvert gyártsanak. (Forrás: PolitiFact)

De természetesen

nem kellett sokat várni arra sem, hogy a járvány témája kitalált híreket közlő magyar oldalakon is megjelenjen.

Egy, a Tv2 nevére hajazó oldal mindjárt merészet húzott, és azonnal halálos áldozatokkal szállt be a rémisztgetésbe. Hivatalosan azonban keddig Magyarországon nem volt koronavírusos beteg, mindazonáltal a kórokozó behurcolása elképzelhető, ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központ az esetleges betegek elkülönítésére a Szent László kórházat jelölte ki.

Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×