Az új vízumszabályozással az ellen szeretne fellépni a Trump-kormány, hogy sokan használták ki az amerikai alkotmány azon passzusát, amely alapján az amerikai földön született gyermekek automatikusan megkapták az állampolgárságot is - írta a CNN.
Január 24-től a B-1 és B-es vízumot igénylők esetében a kérelmet elbíráló tisztviselők visszautasíthatják a kérelmet, ha úgy találják, hogy az igénylés elsődleges célja az, hogy valaki a gyermekének állampolgárságot szerezzen.
A szabályozás 39 - javarészt európai ország - kivételével a világ minden tájára vonatkozik. A magyar állampolgárok egyébként nem vízummal, hanem elektronikus beutazási engedéllyel utazhatnak az Egyesült Államokba.
A CNN szerint nem lesz egyszerű dolga a kérelmeket elbíráló tisztviselőknek, mivel nem kérdezhetnek majd rá közvetlenül, hogy várandós-e az igénylő, és terhességi teszt elvégzésére sem kötelezhetik az érintetteket. Az orvosi kezelési céllal vízumot igénylők azonban hosszas kérdezz-felelekre számíthatnak.
Ez egy szimbolikus intézkedés, még ha nem is túl hatékony a "szülésturizmussal" (birth turism) szemben
- mondta a hírtelevíziónak Sarah Pierce, a Migration Policy Institute politikai elemzője, megemlítve többek között azt is, hogy az ilyen típusú vízumokat akár 10 éves időtartamra is meg lehet szerezni.
Az amerikai kormánynak egyébként hivatalos adata nincs arról, hogy hány gyermek születhet ilyen körülmények között az USÁ-ban, mindössze a járványügyi központ közöl évente adatokat arról, hogy hány külföldi illetőségű anya szül az Egyesült Államokban. Az elmúlt néhány évben évi 10 ezer körül alakult ez a szám.