Az ír kormányfő hangsúlyozta, hogy ebben az esetben az áruk és az élőállatok vizsgálatát amennyire lehetséges a kikötőkben, repülőtereken és a vállalatoknál fogják elvégezni. "Egyes ellenőrzéseket azonban a határ közelében kell majd lefolytatni" - fűzte hozzá.
Mint mondta, a részleteket jelenleg az Európai Bizottsággal közösen dolgozzák ki.
A brit uniós tagság megszűnésének feltételrendszerét és a jövőbeni kapcsolatokat rögzítő megállapodás egyik sarkalatos kérdése az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) ügye, amire azért van szükség, mert az Egyesült Királyság az egységes piacból és a vámunióból is ki akar lépni. Az ír-szigeti határ szabad átjárhatósága viszont az ír-szigeti konfliktust lezáró, 1998-as nagypénteki megállapodás egyik sarokköve.
Az EU és Írország is ezért feltétlenül el akarja kerülni a fizikai határellenőrzés visszaállítását az ír-észak-ír határszakaszon. Boris Johnson brit miniszterelnök azonban makacsul elveti a tartalékmegoldást, amely szerinte az Egyesült Királyság számára elfogadhatatlan korlátozásokkal járna.
Varadkar ugyanakkor hangsúlyozta:
a tartalékmegoldás a kilépési megállapodás lényegi eleme marad, míg nem találnak jobbat helyette.
"Nyitottak vagyunk az alternatívákra" - mondta az ír kormányfő. "Ezeknek azonban életszerűnek, megvalósíthatónak, és jogilag kötelezőnek kell lenniük. A mai napig nem kaptunk ilyen javaslatokat" - jelentette ki Varadkar és hozzátette, hogy egy kilépési megállapodás a tartalékmegoldás nélkül nem ér semmit.