eur:
393.04
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Szavazók a Szászország tartományban rendezett törvényhozási (Landtag-) választáson Drezdában 2019. szeptember 1-jén.
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Schlüter

Az AfD feladja a leckét mindkét kormányzó pártnak

A Német Szociáldemokrata Pártnak (SDP), valamint a német és a bajor keresztény pártnak is át kell gondolnia, hogy miért pártolnak át egyre nagyobb mértékben a választók az Alternatíva Németországhoz (AfD) – jegyezte meg az InfoRádió németországi tudósítója a németországi Brandenburgban és Szászországban tartott tartományi törvényhozási választással összefüggésben.

Az Alternatíva Németországnak (AfD) lett a vasárnapi brandenburgi és szászországi törvényhozási választás legfőbb győztese, miután mindkét tartományban a második helyen végeztek, utóbbi régióban 27, míg előbbiben 23 százalékkal – ismertette Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója.

Bár mindkét tartományban az eddig kormányzó két egykori tömegpárt, Szászországban a Kereszténydemokrata Unió (CDU), Brandenburgban pedig az SPD tarthatja meg a kormányrudat, legfeljebb koalíciós partnerekkel együttműködve, miután mindkét tartományban

óriási szavazatveszteséget szenvedtek el,

ami elmondható az egykori NDK állampártjából kinőtt Die Linkére (Baloldal) is. Csak a zöldeknek sikerült némileg növelniük a támogatottságukat – tette hozzá Vincze András.

Kuriózum viszont, jegyezte meg az InfoRádió tudósítója, hogy ismét bejutott a potsdami Landtagba a kizárólag ebben a tartományban működő Szabad Választók (FW) egyesült polgári mozgalma, amelynek az élén a magyar állampolgársággal is rendelkező Vida Péter jogász áll.

Noha, mind Brandenburgban, mind Szászországban a jelenleg kormányzó két párt eddigi miniszterelnöke tarthatja meg a kormányrudat – ismételte meg Vincze András –, a 2021-es szövetségi választásokkal kapcsolatban a nagykoalíciónak, amely az SDP-ből és a CDU/CSU-ból áll, igencsak át kell gondolnia, hogy hogyan tovább. Annak ellenére, hogy az Angela Merkel kancellár vezetése alatt álló koalíció a széteséstől még nem kell tartson, hiszen mind a kereszténytábor politikusai, mind pedig a szociáldemokraták

pontosan tudják, hogy egy országos szintű előre hozott választás alkalmával alighanem ugyanúgy járnának, mint a vasárnapi napon

helyi szinten Brandenburgban és Szászországban tartott voksolások során. Jelesül hogy a fennállásuk óta a leggyengébb eredményt érték el. Valószínűleg erre fog utalni az október végén esedékes, idei utolsó tartományi választás kimenetele is Türingiában.

Vincze András végezetül megjegyezte, bár az AfD sikerei egyelőre elsősorban a keleti régiókra tehetők, azonban már a nyugati tartományokban is mutatkoznak jelei, így várhatóan a szociáldemokratáknak és a két kereszténypártnak is át kell gondolnia, hogy melyek azok az okok, amelyek a választópolgárokat egyre nagyobb mértékben az AfD zászlaja alá hívják, egy lassú politikai erjedést okozva Németországban, annak ellenére, hogy a nagy pártok, mint az SDP, a CDU/CSU, vagy akár a baloldali Zöldek egyelőre azt hangoztatják, hogy kormányszinten semmiképpen sem akarnak együttműködni az Alternatíva Németországnak csoportosulással.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×