eur:
388.03
usd:
359.86
bux:
69016.26
2024. május 9. csütörtök Gergely

Irán: biztató jelek az USA részéről

Az amerikai fél a G7 biarritzi csúcstalálkozóján mutatott némi rugalmasságot az iráni olajexport engedélyezésével kapcsolatban - jelentette ki szombaton Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes.

"A G7 (a hét legfejlettebb ipari ország) biarritzi csúcstalálkozóján Emmanuel Macron francia elnök megbeszéléseket folytatott Donald Trump amerikai elnökkel, melynek során az amerikai fél mutatott némi rugalmasságot az iráni olajexport engedélyezésével kapcsolatban" - idézte a külügyminiszter-helyettest az IRNA iráni állami hírügynökség.

Aragcsi, aki egyben Irán nukleáris főtárgyalója, azonban leszögezte: ahhoz, hogy Irán teljes mértékben visszatérjen a nukleáris egyezményhez, elengedhetetlen, hogy teljesítsék Teherán kéréseit az olajexport és a bankszektor terén.

A The Wall Street Journal című amerikai napilap pénteki beszámolója szerint uniós tagállamok diplomatái támogatják Macron javaslatát, amely szerint egy sor szigorú kötelezettségvállalás fejében lehetővé tennék Irán számára, hogy eladhasson bizonyos mennyiségű olajat. A lap szerint arról a tervről van szó, amelyet a francia államfő felvázolt Trumpnak a G7 csúcson tartott megbeszélésük során. Az azonban egyelőre nem világos, hogy milyen álláspontra fog helyezkedni az amerikai államfő.

Irán és a világ vezető hatalmai 2015-ben, több mint 10 évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaság atomprogramjáról, amelynek értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump amerikai elnök viszont 2018-ban kilépett a megállapodásból, és visszaállította a szankciókat. Teherán közölte, hogy emiatt fokozatosan csökkenteni fogja a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását.

Washington áprilisban jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg az iráni olaj vásárlási engedélyét annak a nyolc országnak - Kína, India, Olaszország, Görögország, Japán, Dél-Korea, Tajvan és Törökország -, amelyek addig importálhattak kőolajat Irántól a novemberben hozott amerikai szankciók ellenére. A Fehér Ház a döntést azzal magyarázta, hogy a cél Irán olajexportját nullára csökkenteni, és így megfosztani a perzsa államot alapvető bevételi forrásától.

Címlapról ajánljuk
Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délután fogadta a Kínai Népköztársaság elnökét, Hszi Csin-pinget. A tárgyalások után az előzetes hírek szerint mintegy másfél tucat megállapodást írtak alá, majd sajtónyilatkozatot tett a két vezető. Orbán Viktor felsorolta az ágazatokat, amelyekben megállapodások jöttek létre. Hszi Csin-ping kiemelte: stratégiai partnerséget köt a két ország, amellyel arany útra terelik a kínai–magyar kapcsolatokat.

18 kínai-magyar megegyezés született - bejelentették a konkrétumokat

A külgazdasági és külügyminiszter számolt be azon fontosabb projektekről, amelyekkel kapcsolatban a kínai elnök és delegációjának budapesti tartózkodása idején megállapodást kötöttek. Reptéri gyorsvasút, olajvezeték, "szupergyors" határátkelőhely is létesül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×