eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
A Roszkozmosz Orosz Szövetségi Űrügynökség honlapján közreadott kép a FEDOR (Final Experimental Demonstration Research) nevű humanoid robotról, amelyet tesztelnek a kazahsztáni Bajkonurban működő orosz űrközpontban 2019. július 28-án. A kísérleti robotot 2019. augusztus 22-én a Szojuz MSz-14-es, pilóta nélküli űrhajó fedélzetén a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásra küldik. Orosz szakemberek szerint egy napon a robot képes lesz majd segédkezni egy űrbázis felépítésében, valamint fontos szerepe lehet az űrhajókon kívül végzendő munkák és az űrséták során, mivel nincsen szüksége külön űrruhára.
Nyitókép: MTI/EPA/Roszkozmosz/Roszkozmosz

Becsekkolt a Nemzetközi Űrállomáson a robotember

Fedor második kísérletre hajtotta végre sikeresen a műveletet.

Második kísérletre csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz kedden a Fedor ember alakú orosz robotot szállító Szojuz MSZ-14 űrhajó, automatikus üzemmódban.

Az első dokkolási kísérlet a Poiszk kis kutatómodulhoz szombaton kudarccal végződött az űrállomáson lévő Kursz automata dokkolórendszer jelerősítőjének meghibásodása miatt. Akkor az űrhajó nem tudta 100 méternél rövidebb távolságra megközelíteni az űrállomást.

Hétfőn a Zvezda kiszolgáló modult szabadították fel az MSZ-14 csatlakozáshozásához, amelyen több lehetőség nyílik az automatikus dokkoláshoz; a kisegítő modulhoz kapcsolódott MSZ-13 űrhajót kézi vezérléssel ezért a Poiszkra csatlakoztatták át. A Kursz javítását egy későbbi időpontban tervezik elvégezni.

A Szojuz űrhajó csütörtökön startolt a kazahsztáni Bajkonurból, fedélzetén egy ember alakú robottal, Fedorral, "akinek" a nevét a Final Experimental Demonstration Object Research (Végső Kísérleti Szemléltető Tárgykutatás) angol kifejezés kezdőbetűiből állították össze. A robot, amelyet a távlati tervek szerint űrállomások építésére és hosszú távú űrrepülésre akarnak felhasználni, távirányítással az őt navigáló ember mozdulatait utánozza, de korlátozottan önálló cselekvésre is képes.

Az android a tervek szerint szeptember 7-ig marad az űrállomás fedélzetén és több kísérlet részese lesz.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Donald Trump egyfajta „fordított Nixon-stratégiával” próbálkozik, igyekszik Oroszországgal jobb kapcsolatot kialakítani, hogy így eltávolítsa Kínától – fogalmazott az InfoRádióban Eszterhai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa. Szerinte ennek a taktikának a része a Kínára kivetett hatalmas vám, de a cél érdekében feloldhatják az Oroszország elleni szankciókat is.

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×