eur:
414
usd:
396.57
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A brit parlament által közreadott képen az előző nap hivatalba lépett Boris Johnson brit miniszterelnök első kormányfői beszédét tartja a törvényhozás alsóházában, Londonban 2019. július 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Brit parlament/Jessica Taylor

Támadásba lendülhet a Munkáspárt, akár választás, akár népszavazás is jöhet

Vihar előtti csend jellemzi most a brit brexitpolitikát – fogalmazott az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Ugyanakkor mind kül-, mind belpolitikai téren beárazták már a kemény, megállapodás nélküli brexitet.

A brit parlament szeptember elejéig nem ülésezik, ezt követően azonban valószínűsíthető, hogy a Boris Johnson kormánya által képviselt kemény brexittel szemben a Munkáspárt megpróbál fellépni, és egy bizalmatlansági indítvánnyal fog élni – vélekedett Gálik Zoltán az InfoRádiónak nyilatkozva. Siker esetén ez egy átmeneti kormányt eredményezhet az Egyesült Királyságban, ezt követően pedig akár választások, akár népszavazás is lehetne, vélekedett a Corvinus tanára.

Az elkövetkezendő hetek tehát arról fognak szólni, hogy létrejön-e egy koalíció a parlamenten belül a jelenlegi egy fős többségű kormánnyal szemben,

és amennyiben igen, milyen programot tud kínálni, véghez vinni. De számos olyan alkotmányos kérdés is terítékre kerülhet, minthogy például a királynő meneszti-e a miniszterelnököt abban az esetben, hogy ha van egy alternatíva a Johnson-kabinettel szemben. Hiszen – emlékeztetett Gálik Zoltán –,

az Egyesült Királyság továbbra is a "no deal brexit" pályáján halad,

a jogi környezet, ami törvényben rögzíti, hogy a Nagy-Britannia kilép az unióból, ezt a verziót valószínűsíti.

Mint ismert, Boris Johnson teljesen új irányt célzott meg kormányával, ami a megállapodás nélküli kilépés lehetőségét is magában foglalja. Ennek az egyik fő célja az volt, magyarázta a szakértő, hogy kifogják a szelet a Brexit Párt vitorlájából, hiszen bármikor lehetnek választások, és elfogyhat a Johnson-kabinetnek az a többsége, amivel nemcsak a brexit-, hanem más kérdésekben is kormányozni tudja az országot. Esélyes, hogy a Brexit Párt sikere megosztaná a konzervatívokat a választókerületekben, ezzel helyzetbe hozva a Munkáspártot. Magyarán Boris Johnson irányváltása a szavazók visszatérítését szolgálná egy esetleges választás esetében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×