eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Az Ausztriában bevezetett fokozott gépjármű-ellenőrzés miatt toródás az M1-es autópályán Mosonmagyaróvár közelében 2015. augusztus 31-én. Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter bejelentette, hogy Ausztria megszigorította a fellépést az embercsempészek ellen.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Ausztriában súlyosan büntetik a balesetek mellett bámészkodókat

Ötszáz euró lehet a büntetés, de súlyosabb esetben akár elzárással is sújthatják a bámészkodó autóst.

A kisalfold.hu utánajárt, hogy január 1-je óta valóban akár kétezer euróval és szabadságvesztéssel is büntethetik-e Ausztriában a balesetet videózó autóst. Bár a lap szakértői nem tudnak ilyen friss törvényi változásról,

a baleseteknél bámészkodóknak több büntetéssel is számolniuk kell a szomszédos országban.

A sofőr vezetés közben kézben tartott telefonnal nem készíthet felvételeket. Az autópályán, közúton a forgalmat ok nélkül nem akadályozhatja, vagyis a nem haladhat lassan vagy állhat meg, hogy jól lássa a balesetet. Komolyabb szankciókkal járhat, ha az autós a mentők, a rendőrség vagy a tűzoltók munkáját akadályozza.

Ausztriában 2018 közepén szigorították a rendvédelmi törvényt (Sicherheitspolizeigesetz), így ha a bámészkodók nem tartják magukat a hatóság utasításához, például nem mennek el, amikor felszólítják őket, akár ötszáz euró büntetés vagy bizonyos súlyosbító körülmények esetén elzárás is lehet a következmény – tájékoztatott Kicsinyné Pulay Kornélia, a Magyar Autóklub nemzetközi kapcsolatokért felelős osztályvezetője.

A portál kiemeli:

ehhez hasonlatos a hazai szabályozás is.

Újabb ütközést okozhat ugyanis, ha a balesetet szenvedett járművek, a mentést végzők, a helyszínelők mellett elhaladók lassítanak. Ilyenkor körültekintően, de határozottan kell továbbhaladni – emeli ki a lap. Az osztrákoknál baleset esetén kötelező az út közepén mentési sávot hagyni, oldalra kell lehúzódni.

Az osztrák autóklub (ÖAMTC) a rossz tapasztalatok miatt óva int a baleseteknél bámészkodástól. A sérültekről készített felvételek ráadásul személyiségi jogokat is sérthetnek. „Ha elsőként érünk a balesethez, merjünk segíteni, ez kötelességünk is" – hangsúlyozta Kicsinyné Pulay Kornélia. Végképp visszatetsző, ha ezt felülírja a mások tragédiáját lájkokká váltani szándékozó felvételek készítése.

500 euró lehet a büntetés Ausztriában, ha a bámészkodók nem tartják magukat a hatóság munkatársainak utasításához. Súlyosbító körülmények esetén elzárás is lehet a következmény.
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×