eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A szenátus is megszavazhatja a Trump által kihirdetett rendkívüli állapot elutasítását

Az amerikai törvényhozás felsőházában is meglehet a kellő többség ahhoz, hogy elutasítsa azt a rendkívüli állapotot, amelyet Donald Trump elnök a déli határnál uralkodó "vészhelyzet" miatt hirdetett ki, miután Rand Paul republikánus szenátor közölte, hogy megszavazza az erre vonatkozó javaslatot.

A 100 fős szenátusban 53 mandátuma van a republikánusoknak, de hárman közülük, Susan Collins Maine államból, Lisa Murkowski Alaszkából és Thom Tillis Észak-Karolinából már korábban közölték, hogy megszavazzák a javaslatot. Ha pedig a 47 demokrata és független szenátor velük együtt szavaz, akkor a kentuckyi Rand Paul voksával meglesz az 51 fős abszolút többség.

"Nem szavazhatok arra, hogy az elnök felhatalmazást kapjon, hogy olyan pénzt költsön el, amelyet a kongresszus nem hagyott jóvá" - jelentette ki Rand Paul vasárnap a Bowling Green Daily News című kentuckyi lap szerint. "Lehet, hogy több pénzt szeretnénk fordítani határvédelemre, de erre a kongresszus nem adott felhatalmazást. Veszélyes dolog, ha ezeket a fékeket és ellensúlyokat felszámoljuk" - érvelt a lap szerint a politikus egy republikánus rendezvényen a Nyugat-kentuckyi Egyetemen szombat este.

A republikánus párti politikusok közül többen azért ellenzik, hogy Trump a rendkívüli állapot révén kerülje meg a törvényhozás által jóváhagyott költségvetési korlátokat, mert álláspontjuk szerint ezzel az elnök megsérti a kongresszus alkotmányos jogait, és precedenst teremt jövőbeni demokrata elnökök számára is, hogy ha kedvük szottyan, ehhez az eszközhöz nyúljanak.

A képviselőház február végén 245:182 arányban szavazta meg a rendkívüli állapot elutasítását. Az alsóházban 13 republikánus képviselő szavazott együtt az ellenzékkel.

Ha a szenátus is megszavazza a javaslatot, akkor Trump elé kerül, aki már közölte, hogy meg fogja vétózni a kongresszus határozatát. A vétó felülírásához kétharmados többségre lenne szükség a kongresszus mindkét házában, ami minden valószínűség szerint nem lesz meg, s így a törvényhozás nem lesz képes megakadályozni a Trump által kihirdetett rendkívüli állapotot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×