eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Képviselők az ülésteremben a Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2018. december 11-én. Az EP ezen a napon megszavazta a migránsok legális uniós beutazási kereteit rögzítő, humanitárius vízum bevezetését kezdeményező jelentést.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Az Európai Bizottság szerint nincs migrációs vagy menekültválság

Az EU migrációs politikájáról vitázik az Európai Parlament. A strasbourgi plenáris ülésen az EB illetékese kijelentette: nincs migrációs válság, csak néhány tagállam hangoztatja ezt. A Fidesz EP-képviselője szerint meg kell tudni akadályozni az illegális határátlépéseket. A DK képviselője átmeneti megoldást sürgetett a dublini szabályok reformja híján.

Nincs migrációs vagy menekültválság az Európai Unióban, noha több tagállam ezt kívánja hangsúlyozni; az illegális határátlépések száma messze elmarad a korábban regisztráltakhoz képest, a politikai ellenállás e tekintetben ugyanakkor erősödött - jelentette ki Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős tagja kedden.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének uniós migrációs politikájáról tartott vitáján Avramopulosz hangoztatta, hogy az illegális bevándorlók száma lényegesen csökkent, ugyanakkor egyes tagállamok politikai reakciója továbbra sem változik.

Az uniós erőfeszítések ellenére mindig lesznek olyanok, akik megpróbálják illegális módon átlépni Európa határait. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az Európai Unió a jelenséget ne tudná kezelni. Kezelhetetlenné válik ugyanakkor, ha az egyes országoknak egyedül kell fellépniük ellene - hangsúlyozta az uniós biztos.

"Az Európai Unió a humanitárius értékek, a szolidaritás térsége. Ha ezeket az értékeket nem tartják tiszteletben, nem beszélhetünk Európáról" - fogalmazott.

Avramopulosz köszönetet mondott azoknak a tagállamoknak, amelyek menekülteket fogadnak be a nemrégiben Máltán kikötni engedett hajóról. Ezek az országok bizonyítják az európai szolidaritást a legkonkrétabb módon - tette hozzá.

Mint hangsúlyozta, az unió nem követhet szervezetlen megoldásokon alapuló politikát a migrációval kapcsolatban. Valós, fenntartható, kiszámítható szolidaritási mechanizmusokra van szükség, hogy az unió erkölcsi és emberi értékeit megőrizze

- mondta.

Közölte, hogy egy közös uniós migrációs megközelítés elfogadásáig az Európai Bizottság ideiglenes megoldások kidolgozásáról tárgyal az egyes tagállamokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy az unió még szolidárisabban lépjen fel a bevándorlásnak legjobban kitett tagországokkal.

Itt az idő az unió menekültügyi szabályainak frissítésére. Itt az idő, hogy a kormányok vállalják a felelősségüket, és ne az Európai Bizottságot hibáztassák a fenntartható megoldások meghozatalának elmaradásáért. "Ez Európa utolsó lehetősége" - jelentette ki Dimitrisz Avramopulosz.

Fidesz: meg kell akadályozni az illegális határátlépéseket

Gál Kinga fideszes EP-képviselő leszögezte: ha az Európai Unió valóban segíteni szeretne, akkor meg kell tudnia akadályozni, hogy migránsok ezrei kockáztassák az életüket a Földközi-tengeren, nyilvánvalóvá kell tennie, hogy illegálisan nem lehet belépni a kontinensre, fel kell számolnia az embercsempész-hálózatokat.

Rámutatott, a probléma demográfiai okokból a következő évtizedekben sem fog megszűnni, és a kötelező kvóták vagy a humanitárius vízumok nem jelentenek megoldást, az ezekhez hasonló félreérthető jelzések pusztán ösztönzést jelentenek.

"Európának meg kell tudnia védenie a külső határait szárazföldön és tengeren egyaránt, ezt várják el tőlünk választópolgáraink"

- fogalmazott.

DK: átmeneti szabályozásra lenne szükség

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció képviselője a csaknem három hétig Málta partjainál veszteglő mentőhajókon várakozó menedékkérők ügyéről beszélt. Arra hívta fel a figyelmet, hogy

átmeneti megoldásra lenne szükség, ugyanis "továbbra sincsen esély a dublini menekültügyi szabályok reformjára, mert a tagállamok egy része politikai önzésből, ostoba félelem- és gyűlöletkeltő politika okán nem hajlandó ennek aláírására".

Ezen ideiglenes megoldásnak legalábbis az új EP júliusi megalakulásáig biztosítania kellene a tengeren kimentett menedékkérők szétosztását az erre önként vállalkozó tagországok között, a kimaradóknak pedig technikai és pénzügyi segítséget kellene nyújtaniuk a többieknek - jelentette ki.

"Szégyenletes lenne, ha képtelenek lennénk ezen a mai helyzeten változtatni" - mondta.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×