eur:
411.81
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Parkland, 2018. február 15.Rendőrök a floridai Parkland középiskolájának egyik oldalbejárata előtt 2018. február 14-én, miután egyik volt tanulója lövöldözött az intézményben és megölt legalább tizenhét személyt. Tizenhatan megsebesültek. (MTI/EPA/Cristobal Herrera)
Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera

Tényleg fegyvert adnának a tanárok kezébe

A floridai oktatási intézmények tanárainak felfegyverzését javasolja a tavalyi parklandi iskolai mészárlásról készült végleges jelentés. A több mint 400 oldalas dokumentum golyóálló üvegek telepítését és úgynevezett menedékövezetek létesítését is javasolja az általános és középiskoláknak. Vass Gábor, a Kaliber magazin főszerkesztője szerint mindez megoldást jelenthet a tömegmészárlások elkerülésére.

Tizenhét ember halt meg 2018 februárjában a floridai Parkland egyik középiskolájában, miután az iskola egy volt diákja, a 19 éves Nikolas Cruz tüzet nyitott és válogatás nélkül lövöldözni kezdett gépkarabélyával. Bár később kiderült, a tinédzser mentális betegségekkel küzdött, fegyverét mégis legálisan vásárolhatta meg egy közeli üzletben.

Ez volt az Egyesült Államok legtöbb halálos áldozatot követelő iskolai lövöldözése azóta, hogy 2012-ben a Connecticut állambeli Sandy Hook Általános Iskolában 27 emberrel végzett egy 20 éves merénylő.

1999 óta 193 amerikai iskolában lövöldöztek, amely összesen 187 ezer diákot érintett, sokan egyenesen iskolai lövöldözés-válságról beszélnek az Egyesült Államokban.

A tavaly februári vérengzést követően ismét fellángolt a vita a fegyvervásárlás és -tartás szigorításáról, a legtöbben ugyanis az enyhe jogszabályi környezetet okolják a lövöldözések növekvő száma miatt.

A parklandi merénylet körülményeit feltáró különleges vizsgálóbizottság most azonban közzétette végleges, mintegy 440 oldalas jelentését, amelyben egyebek mellett

a floridai oktatási intézmények tanárainak felfegyverzését javasolja, és szorgalmazza az úgynevezett biztonságos menedékövezetek létesítését.

A dokumentumot a floridai kormányzó megbízásából egy rendőrökből, valamint az igazságszolgáltatás és az oktatásügy szakembereiből álló bizottság készítette.

Vass Gábor, a Kaliber magazin főszerkesztője szerint a felfegyverzett tanárok hatásosan vehetik fel a harcot az ámokfutókkal. Mint kifejtette ugyanis, számos olyan esemény volt az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedekben, amikor a fegyveres ámokfutókat fegyveres civilek fékezték meg, de ezek híre a médiába nem jutott el. Annak kicsi az esélye, hogy a rendőrök időben kiérkezzenek – tette hozzá.

Vass Gábor közölte azt is:

a felfegyverzett tanárok szakszerű kiképzésen vesznek részt és szigorú átvilágításon esnek át.

Amerika-szerte már számos államban tanítanak fegyverrel zsebükben tanárok: Colorado államban például az önkéntes fegyveres oktatóknak egy három napos továbbképzésen kell átesniük mielőtt felfegyverkeznének.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×