A Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője, Hanga Zoltán szerint Európában ritka az ilyen tevékenység, de nem egyedülálló az illegális állatkereskedelem és a belőlük készült termékek csempészete. Közismert, hogy egyes állatfajok azért számítanak veszélyeztetettnek, mert a belőlük készült termékeket a hagyományos távol-keleti gyógyászatban használják – mondta az InfoRádiónak Hanga Zoltán.
„Innen, Európából nézve ez valahogy olyan távoli dolognak tűnik”
– fogalmazott a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője. Tavaly egy franciaországi állatkertbe lopóztak be, és lőtték le az egyik orrszarvút – emlékeztetett.
A hírekben megjelent tigrisvágóhídon oroszlánok és pumák maradványait is megtalálták. A testrészükből nyert termékeket olyan – Európában élő – ázsiai közösségeknek értékesítették, akik hisznek ezek gyógyító erejében, illetve Vietnámba is szállítottak belőlük. Tigrisnél a bőrön és a szőrön kívül a bajszát, az epéjét, illetve a porrá őrölt fogát értékesítik – tájékoztatott Hanga Zoltán.
A cseh hatóságok figyelmét 2013-ban irányította a bűnszervezetre az az eset, amikor egy autó átvizsgálásakor Csehországban tartózkodó vietnámi személyeknél tigriscsontokat találtak. Amit még fel kell deríteni, hogy hogyan kerültek az állatok a fellelt vágóhídra. A szaporításuk ugyanis nem itt történt – tette hozzá a szakértő.