2020 decemberéig megmarad a piaci szabályozási környezet az Egyesült Királyság és az unió között, ha a parlamenten is sikerül végigvinni a tervezetet, illetve az EU is rábólint – értékelte a brit kormány döntését Gálik Zoltán. A Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádiónak hozzátette: fennmarad az Európai Bíróság joghatósága is, valamint egy vámterület lesz a szigetország és az Európai Unió között. A dinamikus igazodásnak köszönhetően a távozó állam
továbbra is át fogja ültetni az uniós szabályokat saját jogrendszerében 2020 végéig,
a szociális, környezetvédelmi és munkaügyi szabályok területén nem alkalmazhat alacsonyabb szintű szabályokat az Egyesülg kitályság.
A szakértő szerint nem sikerült megnyugtatóan rendezni az ír - észak-ír határ ellenőrzésének kérdését. „Nagy tüzijáték várható a mai napon is”, hiszen a DUP, a brit kormánypárt észak-ír koalíciós partnere jelezte, hogy ebben a formában nem támogatja a megállapodást, hiszen – ha nem sikerül megállapodni a hosszútávú kapcsolatrendszerről – 2020 után is közös bizottság döntene arról, hogy Észak-Írország mikor lép ki az átmeneti vámunióból. Ez szerintük messze van attól, hogy az ország visszakapja a szuverenitását – emelte ki Gálik Zoltán.
Azok az uniós állampolgárok, akik öt éve az Egyesült Királyság területén élnek, a jelenlegi feltételek mellett kaphatják meg a letelepedési engedélyt, majd állampolgársághoz is folyamodhatnak.
A Budapesti Corvinus Egyetem docense kifejtette: kérdés, hogy a kormány egyben marad-e, hiszen a szerdai megbeszélésen 9 miniszter jelezte, hogy nem támogatja a megállapodást, továbbá a parlamentben nincs meg Theresa Maynek az a többség a kormányporton belül, mely megszavazná a dokumentumot. Így a brit miniszternek szüksége van a DUP vagy a – szintén szkeptikus – Munkáspárt támogatására.