eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Egy biztonsági szakértő szerint összeolvadhat az Iszlám Állam és az al-Kaida

Nem zárta ki az Iszlám Állam és az al-Kaida iszlamista terrorszervezetek összeolvadásának lehetőségét Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára a szakszolgálatok és biztonsági szervek vezetőinek szerdai, 17. moszkvai nemzetközi tanácskozásán elmondott beszédében.

"A regionális fiókszervezetekre támaszkodó hálózati modellre való áttérés arra ösztönözheti az Iszlám Állam vezetését, hogy egyesüljön az al-Kaidával, amely szintén érdekelt az aktív terrortevékenységhez szükséges erők, eszközök feltöltésében" - hangoztatta Patrusev.

A tisztségviselő szerint egy ilyen fúzió hatékonyabbá teheti a két terrorszervezet működését, ami jelentős fenyegetést jelentene a nemzetközi biztonságra. Ezzel kapcsolatban nemzetközi információcsere megvalósítását sürgette a terroristák személyazonosságáról, mozgásáról, kapcsolattartásáról, terveiről, segítőiről, anyagi támogatóiról és bevételi forrásairól.

Arra figyelmeztetett, hogy a terroristák mind gyakrabban használják fel fegyverek vásárlására, valamint diverzió elkövetéséhez szükséges egyéb beszerzésekre az online kereskedelmet.

Anélkül, hogy az Egyesült Államokat konkrétan megnevezte volna, a terrorizmus elleni harc hatékonysága érdekében óva intett a kettős mérce alkalmazásától, a terroristák jókra és rosszakra való felosztásától, geopolitikai célok érdekében.

Patrusev a terrorellenes nemzetközi összefogás pozitív példájaként hozta fel a terrorcselekmény nélkül lezajlott oroszországi labdarúgó világbajnokság biztosítását.

Aktivitás

A terroristák aktivitásának központjai továbbra is a Közel-Kelet, Afganisztán, Dél- és Délkelet-Ázsia és az afrikai kontinens maradtak. A terror szíriai és iraki gócának elkerülhetetlen felszámolása miatt a külföldi zsoldosok elhagyják ezt az övezetet és hazatérnek, vagy az instabilitás új központjainak létrehozására törekednek olyan nagy és gyengén ellenőrzött területű országokban, amelyekben meggyengültek a kormányzati intézmények, kiéleződtek a vallási vagy nemzeti feszültségek, ahol magas a szegénység és a munkanélküliség aránya.

Az orosz tisztségviselő elmondta, hogy a terroristák taktikát váltottak és a helyi radikális vagy bűnözői körökhöz csatlakoznak. Szavai szerint világszerte megfigyelhető a zárt diszpóracsoportok kialakulása, amelyeken belül gyakran bűnözői csoportok jönnek létre. Velük párhuzamosan úgynevezett alvó sejtek működnek, amelyek a törvények megsértése nélkül folytatnak toborzói és pénzügyi tevékenységet.

Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója elmondta, hogy a 2018-as vb alatt az irányítása alatt álló szerv mindent elkövetett a drónok bevonásával elkövethető terrorcselekmények megakadályozása érdekében. Ő is méltatta sportesemény biztosítása érdekében létrejött összefogást, amelyben 34 ország 55 szakszolgálata és rendvédelmi szerve vett részt.

Hangsúlyozta, hogy a világon kialakult biztonsági helyzet megköveteli a nemzetközi összefogást.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 4. 21:32
×
×
×
×