eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Strasbourg, 2018. március 14.Az Európai Uniónak és az Egyesült Királyságnak a szigetország uniós kiválását követő kapcsolatáról ülésezik az Európai Parlament (EP) Strasbourgban 2018. március 14-én. A Brexit ügyében megszavazott határozatban a képviselők azt szorgalmazták, hogy a szigetország maradjon tagja a belső piacnak és a vámuniónak, ennek lehetőségét azonban a brit kormány kizárta. (MTI/EPA/Patrick Seeger)
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Románia is Magyarország és Lengyelország sorsára juthat

Ezúttal Románia kerül az asztalra az igazságszolgáltatás függetlensége miatt. Szerdán a román miniszterelnök jelenlétében a legújabb bukaresti igazságügyi reformokról vitáznak az Európai Parlamentben, és áttekintik azok hatását a hatalmi ágak szétválasztására.

Magyarország és Lengyelországgal szemben már zajlik a 7. cikkely szerinti eljárás, ez a sors várhat Romániára is – mondta az InfoRádiónak Gyévai Zoltán. A Bruxinfo főszerkesztője hozzátette: az Európai Bizottság a lengyel és a román igazságszolgáltatás függetlenségének csorbításának veszélyére is felhívta a figyelmet. Noha Magyarországgal szemben ilyen kifogásokat nem emelt, a legutóbbi országjelentésben mégis jelezte ezzel kapcsolatos aggodalmát.

A szakértő kiemelte: Romániávan szemben él az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus, ami külön keretet teremt a párbeszédnek, így a bizottság nem ugyanazt az utat járja keleti szomszédunkkal szemben, mint a másik két állammal.

Az Európai Parlament novemberben fog szavazni Romániáról, „addig sok minden fog történni”

– jegyezte meg Gyévai Zoltán. Októberben a Velencei Bizottság elfogadja a román büntetőtörvénykönyvet és az eljárási normákat módosító jogszabályról alkotott véleményét. A testület előzetes álláspontja elmarasztaló volt – tette hozzá a főszerkesztő. A hónapban ráadásul a román alkotmánybíróságnak több törvényt is véleményeznie kell.

Az Európai Bizottság párbeszédet kezdeményez a román kormánnyal, és igyekszik jobb belátásra bírni. Ha nem hátrál meg, elképzelhető, hogy a parlament erős határozatot fogalmaz meg, de ez még nem az a dokumentum, amely kezdeményezi a 6. cikkely szerinti eljárást – mondta a szakértő.

A témáról bővebben is szó lesz szerda este 7 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Tízből négy uniós munkavállalót közvetlenül érint majd a zöld átállás

Tízből négy uniós munkavállalót közvetlenül érint majd a zöld átállás

A munkavállalók közel 40%-a az EU-ban jelenleg olyan szakmában dolgozik, amelyre a gazdaság zöld átállása közvetlen hatással lesz – derül ki az Eurofound elemzéséből. A szociális, foglalkoztatási és munkaügyi kérdésekkel foglalkozó uniós szervezet jelentése szerint majdnem minden tizedik jelenlegi munkavállalóról mondható el, hogy a zöld átállás hatására olyannyira fokozatosan átalakul a szakmája, hogy azzal egy új foglalkozás jön létre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×