eur:
413.39
usd:
403.84
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia

A cseh EP-képviselők többsége nem kívánja megszavazni a Sargentini-jelentést

A cseh európai parlamenti képviselők többsége nem kívánja megszavazni a Magyarországról szóló Sargentini-jelentést - állapította meg az iDnes című cseh liberális hírportál, amely telefonon kérdezte a képviselőket és néhány véleményt nyilvánosságra is hozott.

Csehországnak 21 képviselője van az Európai Parlamentben.

"Magyarország bármiféle megbüntetése ellen fogok szavazni. Sargentini kolléganőm jelentését lényegében A-tól Z-ig értelmetlenségnek tartom" - mondta Tomás Zdechovky kereszténydemokrata (KDU-CSL) képviselő, az Európai Néppárt (EPP) frakciójának tagja. Zdechovky, aki a KDU-CSL három EP-képviselőjének egyike, úgy vélte: a jelentés célja Magyarország minden áron való lejáratása. "Egyetlen állam demokráciáját sem veszélyeztetheti, ha az országban nem létezik százszázalékos gender-egyenlőség, ha a családot az anya-apa-gyerek jelenti, s ha az állam nem támogatja a fogamzásgátlást és a művi terhességmegszakítást" - tette hozzá Zdechovsky.

A Polgári Demokratikus Párt (ODS) négy európai képviselője, akik az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció tagjai, kiállnak Orbán Viktor magyar kormányfő mellett - jegyezte meg a hírportál. "Nem fogunk támogatni semmiféle Magyarország és Lengyelország elleni szankciót. A visegrádi országoknak össze kell tartaniuk, nem engedhetik meg, hogy ilyen támadások megosszák őket. Közép-Európát nem szabad azért büntetni, mert eltérő nézeteket vall, például a migráció kérdésében" - nyilatkozta az iDnes-nek Jan Zahradil, az ODS európai képviselője.

Jaromír Kohlícek, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) képviselője szintén kiáll Magyarország mellett. A három cseh kommunista képviselő az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal frakció tagjai. "A magyar kormány elleni eljárást az ország belügyeibe történő durva beavatkozásnak tartom. Ez természetesen semmiképpen sem jelenti azt, hogy a magyar kormány minden bírált lépésével egyetértenék. Hasonlóan, mint Lengyelország esetében, azonban az Európai Bizottság javaslatát nem fogom támogatni" - jelentette ki Kohlícek.

Jaromír Stetina, a jobboldali TOP 09 párt európai képviselője, az EPP frakció tagja, más véleményen van és támogatja a Budapest elleni tervezett intézkedéseket.

A cseh TOP 09-STAN koalíciónak négy képviselője van a testületben.

"Figyelemmel kísérem Orbán belpolitikáját, félrevezető migráció- és Brüsszel-ellenes kampányát és új törvényjavaslatait. Nem szabad szemet hunyni az olyan törvények felett, amelyek ellenkeznek az emberi jogokkal és az olyan elvekkel, mint a jogállam vagy a bíróságok függetlensége. Helyesnek tartom, ha az ilyen fejlemény ellen, legyen az bárhol, az Európai Parlament védekezik. Orbán populizmusa egész Közép-Európa légkörét mérgezi és Csehországban is vannak következményei" - fejtette ki álláspontját Stetina az iDnes hírportálon.

Címlapról ajánljuk
Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Az Egyesült Államok és Grönland maximálisan profitál a jelenlegi együttműködésből. A Dániához tartozó sziget átvétele “rossz üzlet” lenne Donald Trumpnak, aki felszólította Dániát, hogy adja fel a sziget ellenőrzését – mondta az InfoRádiónak a Dán Királyi Védelmi Akadémia szakértője. Jon Rahbek-Clemmensen a rádió londoni tudósítójának nyilatkozott. Kiderült, miért nyer Washington a mostani helyzettel úgy, hogy "nem kell állnia a számlát", illetve hogy milyen botrányok voltak korábban abból, hogy Amerika vagy Dánia rosszul bánt Grönlanddal – elég csak a női fogamzást titokban korlátozó akcióra gondolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlott a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságba került. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai határidős részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adat a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×