eur:
407.22
usd:
378.58
bux:
76553.58
2024. november 8. péntek Zsombor
Varsó, 2018. február 13.Miheil Szaakasvili, az ukrán állampolgárságától megfosztott volt odesszai kormányzó, egykori georgiai elnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek Varsóban 2018. február 13-án, egy nappal az Ukrajnából Lengyelországba történt kitoloncolása után. Szaakasvili  úgy nyilatkozott, hogy nem kér politikai menedékjogot Varsótól és vissza akarja szerezni ukrán állampolgárságát. (MTI/EPA/Jacek Turczyk)
Nyitókép: JACEK TURCZYK

Börtönbüntetésre ítélték Szaakasvilit

A tbiliszi városi bíróság hat év börtönre ítélte távollétében Miheil Szaakasvili volt georgiai elnököt Valerij Gelasvili egykori ellenzéki képviselő 2005-ös bántalmazásának ügyében - jelentette csütörtökön a georgiai közszolgálati televízió.

Szaakasvilit a többi között hivatali visszaéléssel és az ellenzéki georgiai Köztársasági Párt volt képviselője ellen 2005-ben elkövetett súlyos testi sérülésekkel járó támadás megszervezésével vádolták.

2007 szeptemberében az akkor ellenzékben lévő és elnöki babérokra törekvő Iraklij Okruasvili volt védelmi miniszter az Imedi tévéállomás műsorában többek között azzal vádolta a hivatalban volt Szaakasvili elnököt, hogy 2005-ben utasította a belügyminisztériumot Valerij Gelasvili "megbüntetésére". Az ellenzéki képviselőt fényes nappal összeverték. A tettesek soha nem kerültek elő.

Szaakasvili 2004 januárja és 2007 novembere, majd 2008 januárja és 2013 novembere között volt Georgia elnöke. 2013-ban külföldre távozott, 2015 májusában megkapta az ukrán állampolgárságot, aminek következtében megszűnt georgiai állampolgársága.

2016 novemberéig a dél-ukrajnai Odessza megye kormányzói tisztségét látta el. Később azonban összekülönbözött Petro Porosenko ukrán elnökkel, majd távozott posztjáról, és ellenzéki pártot alapított Ukrajnában Új Erők Mozgalma néven. Az ukrán államfő 2017 nyarán megfosztotta ukrán állampolgárságától, jelenleg hontalan.

  • A volt kormányzó tavaly őszig külföldön tartózkodott, majd szeptemberi visszatérése után pártjával számos kormányellenes tüntetést szervezett az ukrán fővárosban.
  • Híveinek egy csoportja állampolgárságától való megfosztása óta folyamatosan a parlament épülete előtt sátorozott, ahol többször össze is csapott a rendfenntartókkal.
  • Az ukrán ügyészség meggyanúsította Szaakasvilit, hogy erőszakos hatalomátvételre készül Ukrajnában, ezért február 12-én őrizetbe vették egy kijevi étteremben, és még aznap kitoloncolták Ukrajnából Lengyelországba, ahonnan később áthelyezték Hollandiába.
Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×