eur:
394.63
usd:
364.53
bux:
71150.53
2024. július 9. kedd Lukrécia

A katalán parlament megszavazta a vitatott törvényjavaslatot

A katalán parlament függetlenségpárti többsége törvénymódosítást fogadott el pénteken, amely lehetővé tenné, hogy Katalónia elnökjelöltjét távollétében is megválaszthassa a törvényhozás.

Az elnökségről szóló törvény módosításában az szerepel, hogy a jelölt előterjesztheti programját, és személyéről szavazni lehet akkor is, ha személyesen nincs jelen a parlamentben. A spanyol egységet képviselő ellenzéki pártok hevesen bírálták a sürgősséggel elfogadott módosítást, amely szerintük illegális és "ellentmond a józan észnek".

A spanyol kormány már a szavazás előtt jelezte: ha a módosítást elfogadják, azt azonnal megtámadja az alkotmánybíróságon.

A függetlenségi Együtt Katalóniáért (Junts pel Sí) párt előterjesztésének célja, hogy Carles Puigdemont leváltott katalán elnököt újraválaszthassák az elnöki posztra. Ez korábban azért nem sikerült, mert a spanyol alkotmánybíróság határozata szerint a jelölt személyes jelenlétét szabja meg a törvényi előírás.

Carles Puigdemont pedig több mint fél éve önkéntes száműzetésben van, jelenleg Berlinben várja kiadatási eljárásának végét. A volt katalán elnök ellen lázadás és közpénz hűtlen kezelése miatt emeltek vádat a tavaly október 1-jén alkotmányellenesen megtartott függetlenségi népszavazás megrendezésével és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadásával kapcsolatban.

A katalán függetlenségi pártok annak ellenére szavazták meg a törvénymódosítást, hogy azzal szemben a barcelonai parlament jogászai, valamint a katalán alkotmányos garancia tanács (CGE) is kifogást emelt, mivel úgy vélték, hogy az ellentétes az autonóm közösség alapokmányával (Estatut) és a parlament szabályzatával.

Az Együtt Katalóniáért képviselői a hétvégén Berlinbe utaznak, hogy egyeztessenek a leváltott elnökkel. Sajtóértesülések szerint elképzelhető, hogy döntenek egy új elnökjelölt személyéről, aki ideiglenesen töltené be a posztot, és majd később átadná helyét Carles Puigdemontnak. Minderre a szoros törvényi határidők miatt kerülhet sor, ugyanis a helyi parlamentnek május 22-ig meg kell választani Katalónia új elnökét, különben ismét helyi parlamenti választásokat kell tartani.

Címlapról ajánljuk
Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Német kormánypárti és konzervatív ellenzéki visszafogott derűláttással értékelték a francia nemzetgyűlési választások eredményét. Általános megítélés szerint az eredmény jó hír Európának, ugyanakkor Franciaország nehéz időszak előtt áll. Eltérő ugyanakkor Emmanuel Macron szerepének megítélése.

Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.09. kedd, 18:00
Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Jelentősen alulteljesítő ma az egyébként vegyes európai hangulatban a magyar tőzsde, miután a kormányinfón ma bejelentették, hogy új különadókat vezet be a kormány. A bankszektorban nem változik a bankadó mértéke, de megemelik a tranzakciós illetéket és "devizaváltási illeték" néven egy teljesen új adót is kivetnek. "Az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadó – ide értve a kiskereskedelmi adót is – nem csökken" - derült ki a mai kormányinfón. A bejelentések hatására nem meglepő módon esik az OTP és a Mol árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×