Infostart.hu
eur:
400.51
usd:
345.42
bux:
99787.2
2025. július 15. kedd Henrik, Roland
Szöul, 2018. április 26.A Korea-közi csúcstalálkozó sikerében bízó szimpatizánsok Mun Dzse In dél-koreai elnök (b) és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető óriásplakátját emelik a magasba a szöuli elnöki rezidencia, a Kék Ház előtt 2018. április 26-án. A két politikus másnap az országaikat elválasztó betonakadályoknál találkozik, majd a dél-koreai díszőrség kíséri őket a tárgyalások helyszíneként szolgáló Panmindzson határfaluba a fogadási ceremóniára. Kim Dzsong Un személyében 65 éve először lép észak-koreai vezető dél-koreai területre. (MTI/AP/Li Dzsin Man)
Nyitókép: Li Dzsin Man

Megalapozottak-e a nagy várakozások a Korea-csúcs előtt?

Hatalmas várakozás előzi meg a két Korea pénteki csúcstalálkozóját. Kim Dzsong Un északi vezető, és Mún Dzse In déli elnök megbeszélésein a nukleáris leszerelés és a múlt századi háború vége után elmaradt békekötés lesz a téma.

Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor ügyes sakkhúzása a két Korea közötti nyitás fejezetévé emelte a Phjongcsangi téli olimpiát. Az esemény alkalmából kulturális csereprogramok indultak és az észak-koreai vezető dinasztia tagjai közül elsőként délre látogatott Kim húga.

Ezzel párhuzamosan enyhült az egymást katonai csapással fenyegető - és Dél-Koreával szövetséges – Egyesült Államok és Phenjan viszonya. Trump amerikai elnök és Kim májusi személyes találkozóját már gőzerővel szervezik.

Mindeközben Dél-Koreában komoly reményeket fűznek ahhoz, hogy új korszak kezdődik a megosztott nemzet történetében. A Korea Times című déli lap ugyanakkor figyelmeztet, hogy egyelőre nem kell túl sokat várni.

Washington és Szöül is fenntartja ugyanis a nyomást, és az északiak elleni szankciókat, hogy rákényszerítsék a Kim-rezsimet nukleáris és rakétaprogramja feladására.

Trump ismét megjegyezte, hogy az északiak addig nem juthatnak előnyökhöz, amíg nem szerelik le az atomarzenált.

Ennek ellenére helyi szinten a dél-koreai városok vezetői – a közelgő helyhatósági választások kampánytémájaként – egyre többet beszélnek az északiakkal tervezett csereprogramokról, és közös fejlesztési projektekről.

Ganvon tartomány – a téli olimpia otthona – például már most aktívan keresi a lehetőségeket és versenyzőket küld a Phenjanban, júniusban tartandó Ari Sport Kupára. Egy másik tartomány a hagyományos koreai épületek megóvását célzó projektet akar indítani az északiakkal. A főváros, Szöul pedig közös sportfesztivált akar rendezni Phenjannal.

A távlati tervek között szerepel a két ország közötti vasútvonalak újbóli összekötése, kikötők és ipartelepek építése.

Mindeközben azonban a két Korea vezetői egy olyan helyen találkoznak, ahol a nap minden órájában szó szerint farkasszemet néznek egymással katonáik – a határon átfutó Panmindzson faluban.

Mintaro Oba volt amerikai diplomata szerint a Korea-csúcs fontossága nem a konkrét megállapodásokban, hanem abban rejlik, hogy milyen hangulatot teremt majd. „Egy sakkjátszma első lépésének kell tekinteni, amely megalapozza majd a Trump-Kim csúcs előtti várakozásokat” – mondta.

És hogy mik a várakozások? Mún dél-koreai elnök szeretné elérni, hogy Amerika hivatalosan békét kössön az északiakkal, hogy egyikük se tudja fokozni a feszültséget a félszigeten. Kim Dzsong Un pedig azt akarja megmutatni, hogy képes hatni Amerikára, miközben a világ felé jóindulatúként próbál feltűnni.

A kérdés - mint ahogy azt már korábban felvetették elemzők – az, hogy a felek meg tudnak-e állapodni a „nukleáris leszerelés” értelmezéséről például arról, hogy ez milyen gyorsan történjen meg, és hogy cserébe mit adjon fel az Egyesült Államok a Koreai-félszigeten.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az európai termékekre már lecsapott egy láthatatlan vám az amerikai piacon

Az európai termékekre már lecsapott egy láthatatlan vám az amerikai piacon

Az európai vállalatok pénzügyi osztályain jelenleg izzik a levegő. Elemzők, pénzügyi szakértők, cégvezetők napok óta számológéppel a kezükben dolgoznak túlórában, hogy kiderítsék: mit jelenthet számukra Donald Trump bejelentése a 30 százalékos vámokról. Pedig van egy másik veszélyforrás is, ami alattomosabb, mégis ugyanolyan pusztító: január óta az euró 13 százalékkal drágult a dollárral szemben. Ez pedig azt jelenti, hogy az európai áruk most pontosan ennyivel drágábban kerülnek az amerikai boltok polcaira — még vámok nélkül is.

Németország üdvözli Donald Trump döntését, és két Patriot-rendszert vásárol Ukrajnának

Friedrich Merz kancellár és Boris Pistorius védelmi miniszter egyaránt üdvözölte az amerikai elnök bejelentését arról, hogy a NATO keretében fegyvereket bocsát az orosz agresszió sújtotta Ukrajna rendelkezésére. A védelmi tárca vezetője közölte, hogy országa Donald Trump kérésének eleget téve két Patriot-rakétarendszert kíván vásárolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
Végső ultimátumot kapott Putyin, a Kreml tárgyalni akar - Keddi híreink az orosz-ukrán háborúról percről percre

Végső ultimátumot kapott Putyin, a Kreml tárgyalni akar - Keddi híreink az orosz-ukrán háborúról percről percre

Donald Trump amerikai elnök tegnap 50 napos ultimátumot adott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a háború lezárására, Oroszország tárgyalni akar. Az ukrán kormány teljesen átalakul: megy a miniszterelnök, védelmi miniszter is. Az orosz erők most már biztosan bementek Dnyipropetrovszkba, emellett heves ostrom alatt tartják Pokrovszk, Liman térségét és Szumit, emellett tegnap Zaporizzsjában is megindultak, Huljapoljénél. A nap folyamán két ukrán falu került orosz kézre Donyeckben. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×