eur:
411.74
usd:
395.54
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Világszerte kihívást jelentenek a globális IT-cégek

Hogy a Cambridge Analyticának vagy a kormányzásának köszönhető, nem tudni, de az tény, hogy január óta emelkedett Donald Trump elismertsége. A szakértő szerint a globális információtechnológiai cégek lassan a politika szabadságát kezdik korlátozni.

Bár Donald Trump elismertsége növekszik, ez – összevetve más amerikai elnök első évével – még mindig alacsonynak mondható – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Feledy Botond. A külpolitikai elemző ugyanakkor megjegyezte:

két botrány is borzolja az amerikai adminisztrációt és közvéleményt.

Egyrészt a Cambridge Analytica, mely céggel Trump kampánycsapata együtt dolgozott, – a Facebook szerint is – jogellenesen használta fel mikrotargetingre és pszichografikus elemzésekre felhasználók adatait. Másrészt az FBI-os küzdelem, melynek egyik szelete a Robert Mueller különleges ügyész vezette orosz beavatkozás ügye, másik pedig a Szövetségi Nyomozó Iroda függetlenségének kérdése.

A szakértő szerint nehezíti a tisztánlátást, hogy nemcsak az ezekről szóló információk, hanem gyakran maguk az események is pártos módon keletkeznek. Az mindenesetre a kor egyik nagy kihívása, hogy

a globális információtechnológiai cégek talán a saját akartukhoz képest is jobban bele tudnak szólni a politika alakításába.

„Ezek a cégek az Egyesült Államokban jóval kisebb adatvédelmi kötelezettségeknek kell, hogy eleget tegyenek, mint Európában” – hangsúlyozta a külpolitikai szakértő. „Most kezd a politika is rádöbbenni – az elmúlt másfél évben –, hogy lehet, hogy az a szabadság, amit direkt biztosítottak ezeknek a cégeknek, a végén tulajdonképp éppen a politika szabadságát korlátozza” – tette hozzá.

Feledy Botond úgy vélte, nemcsak az Egyesült Államokban, de Európában is szabályozva és ellenőrizve lesznek ezek a cégek. Néhányan azonban úgymond előremenekülnek, és amit lehet, nyilvánossá tesznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×