eur:
414
usd:
396.55
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Világszerte kihívást jelentenek a globális IT-cégek

Hogy a Cambridge Analyticának vagy a kormányzásának köszönhető, nem tudni, de az tény, hogy január óta emelkedett Donald Trump elismertsége. A szakértő szerint a globális információtechnológiai cégek lassan a politika szabadságát kezdik korlátozni.

Bár Donald Trump elismertsége növekszik, ez – összevetve más amerikai elnök első évével – még mindig alacsonynak mondható – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Feledy Botond. A külpolitikai elemző ugyanakkor megjegyezte:

két botrány is borzolja az amerikai adminisztrációt és közvéleményt.

Egyrészt a Cambridge Analytica, mely céggel Trump kampánycsapata együtt dolgozott, – a Facebook szerint is – jogellenesen használta fel mikrotargetingre és pszichografikus elemzésekre felhasználók adatait. Másrészt az FBI-os küzdelem, melynek egyik szelete a Robert Mueller különleges ügyész vezette orosz beavatkozás ügye, másik pedig a Szövetségi Nyomozó Iroda függetlenségének kérdése.

A szakértő szerint nehezíti a tisztánlátást, hogy nemcsak az ezekről szóló információk, hanem gyakran maguk az események is pártos módon keletkeznek. Az mindenesetre a kor egyik nagy kihívása, hogy

a globális információtechnológiai cégek talán a saját akartukhoz képest is jobban bele tudnak szólni a politika alakításába.

„Ezek a cégek az Egyesült Államokban jóval kisebb adatvédelmi kötelezettségeknek kell, hogy eleget tegyenek, mint Európában” – hangsúlyozta a külpolitikai szakértő. „Most kezd a politika is rádöbbenni – az elmúlt másfél évben –, hogy lehet, hogy az a szabadság, amit direkt biztosítottak ezeknek a cégeknek, a végén tulajdonképp éppen a politika szabadságát korlátozza” – tette hozzá.

Feledy Botond úgy vélte, nemcsak az Egyesült Államokban, de Európában is szabályozva és ellenőrizve lesznek ezek a cégek. Néhányan azonban úgymond előremenekülnek, és amit lehet, nyilvánossá tesznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×