eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Magyar szempontból is megnyugtató a Brexit-tárgyalások állása

Magyar szempontból is megnyugtató a Brexit-tárgyalások állása

Nagy-Britannia és Európa szempontjából történelmi fontosságú reggeli zajlott le pénteken Brüsszelben: az éjszaka Belgiumba érkezett Theresa May brit miniszterelnök, valamint az Európai Unió vezetői: Jean-Calude Juncker és Donald Tusk részvételével. Bejelentették, hogy 15 oldalon részletezett megállapodás született a Brexit előkészítésének lehetőségeiről. Londonban a fejleményt Theresa May nagy sikereként ítélik meg a kommentátorok, de hozzáteszik, hogy a brüsszeli reggeli nélkül nyakig benne lenne a csávában.

A Brüsszelben péntek reggel született megállapodást végső soron az észak-ír aggodalmak hátráltatták. Immár tisztázott, hogy az Ír-szigeten, az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az Európai Unióban maradó Ír Köztársaság között a Brexit után is épp olyan sima lesz a határátkelés, mint amilyen most.

Tulajdonképpen szemantikai vita folyt erről: az volt a kérdés, hogy minek nevezzék a határviszonyt és az elnevezés mit jelent.

A kereskedelem kérdése azonban még tisztázandó,

miként az Unióval kialakuló új kereskedelmi kapcsolat általában. A tizenöt oldalas helyzetjelentés ténye és hangja óriási előrelépés, nagy eredmény, de még sok részletet kell megtárgyalni.

Laura Kuenssberg, a BBC belpolitikai szakértője üdvözli, hogy a szöveg kielégíti Theresa May miniszterelnök jelenlegi igényeit, de rámutat, hogy a hangsúly a „jelenlegi” jelzőn van.

Ezzel a kormányfő pozíciója jelentősen megszilárdult.

Ha nem jött volna létre a megállapodás, akkor Theresa May nagyon nagy bajban lenne. A Brexit-pártiak és az Uniós tagság fenntartása mellett kardoskodók ellentéte – akár a saját tory-pártján belül is – bajba sodorhatta volna.

Annak, hogy Nagy-Britannia népe – bár igen kis többséggel, de – a Brexit mellett szavazott, nyomós indoka volt, hogy a britek nehezen viselték el az Európai Bíróság beavatkozását a nagy hagyományú brit bíráskodás által hozott jogi döntésekbe. A megoldási javaslat szerint London a Brexit után hajlandó lenne figyelembe venni az Európai Bíróság egyes Angliára vonatkozó határozatait. Fontos fejlemény, hogy

tisztázódtak a Nagy-Britanniában élő 3 millió uniós állampolgár, és ugyanígy az Uniós országokban élő egymillió brit polgárjogai.

Magyar szempontból is megnyugtató, hogy a tartózkodási engedélyek körül nem lesz probléma, mitöbb: a szociális juttatások is fennmaradnak. Itt van még a nagy kérdés: mekkora összeget kér Brüsszel Londontól a kilépés fejében? Negyven milliárd eurót? Hatvan milliárdot? Erre nem felel a pénteki nyilatkozat szövege. Politikai egyezségről szól, nem a gyakorlati részletekről. A londoni Financial Times szerint

történelmi jelentőségű a megállapodás,

de úgy tűnik, sokmindenben azért még egyáltalán nem állapodtak meg a felek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×