eur:
394.63
usd:
364.53
bux:
71150.53
2024. július 9. kedd Lukrécia
Itt egy felmérés arról, mi lenne a katalán választás után

Itt egy felmérés arról, mi lenne a katalán választás után

Nem szereznék meg a kormányzóképes parlamenti többséget a három hét múlva esedékes katalán választásokon a függetlenségi pártok - állapította meg a spanyol társadalomkutató központ (CIS) hétfőn közzétett felmérésében.

A november 23-a és 27-e között Katalóniában, háromezer ember megkérdezésével készült közvélemény-kutatás szerint a választásokat az Állampolgárok (Ciudadanos) nevű liberális középutas párt nyerheti meg a szavazatok 22,5 százalékával.

Második helyen a függetlenségi Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) végezhet 20,8 százalékos támogatottsággal. Az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) nevű függetlenségi formáció 16,9 százalékkal a harmadik lehet, ha a felmérés eredményei beigazolódnak.

Negyedikként kerülhet a törvényhozásba a Katalán Szocialista Párt (PSC) 16 százalékkal, majd a baloldali Katalónia közösen (Catalunya en común) következik 8,6 százalékkal, és őt követi a függetlenségi Népi Egység (CUP) nevű párt 6,7 százalékkal.

A pártok versenyében az utolsó helyen végezhet a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP), amely a voksok 5,8 százalékát kaphatja meg.

A választásokon külön induló, a katalán függetlenséget támogató pártok a közvélemény-kutatás szerint összesen a szavazatok 44,4 százalékát szerezhetik meg, ami 66-67 mandátumot jelent a 135 fős parlamentben. A kormányzóképes többséghez 68 képviselőhely megszerzése szükséges.

A kutatás szerint a függetlenséget és az arról szóló népszavazást is ellenző Ciudadanos, PSC és PP összesen 44,3 százalékos támogatottságra számíthat, ez 59-60 képviselői helyre lehet elég.

Mindez azt is jelenti, hogy egyik erő sem lesz képes kormányt alakítani Katalóniában, ha a választásokon ilyen eredmény születik.

A mérleg nyelve a baloldali Katalónia közösen nevű párt lehet, amely ugyan elutasítja az autonóm közösség függetlenné válását, de támogatja, hogy a kérdésről tartsanak népszavazást.

A CIS felmérése rendkívül magas, 84,6 százalékos választási részvételt jósol. A legutóbbi, két évvel ezelőtti helyi parlamenti választásokon a jogosultak 75 százaléka szavazott.

Címlapról ajánljuk
Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Német kormánypárti és konzervatív ellenzéki visszafogott derűláttással értékelték a francia nemzetgyűlési választások eredményét. Általános megítélés szerint az eredmény jó hír Európának, ugyanakkor Franciaország nehéz időszak előtt áll. Eltérő ugyanakkor Emmanuel Macron szerepének megítélése.

Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.09. kedd, 18:00
Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Jelentősen alulteljesítő ma az egyébként vegyes európai hangulatban a magyar tőzsde, miután a kormányinfón ma bejelentették, hogy új különadókat vezet be a kormány. A bankszektorban nem változik a bankadó mértéke, de megemelik a tranzakciós illetéket és "devizaváltási illeték" néven egy teljesen új adót is kivetnek. "Az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadó – ide értve a kiskereskedelmi adót is – nem csökken" - derült ki a mai kormányinfón. A bejelentések hatására nem meglepő módon esik az OTP és a Mol árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×