A demonstráción részt vevő mintegy hetven munkás azt állítja, azért tüntettek, mert 2015 óta folyamatosan nő a szerb vendégmunkások száma a cégben, és mára az dolgozók 80 százalékát a Balkánról érkezők alkotják. A tüntetők a probléma egyik okát abban látják, hogy míg egy nyolc órás műszakban dolgozó hazai munkás havi bruttó 650 eurós fizetés kap, addig a szerbek akár 100-150 euróval kevesebbel is beérik, ráadásul ők ezért a pénzért akár 12 órás műszakban is hajlandók dolgozni, és az étkezési utalványért csak feleannyit kell fizetniük, mint a hazaiaknak.
A szlovák alkalmazottak attól tartanak, ha ez így megy tovább, elveszíthetik állásukat, noha ők azok, akik betanították a Balkánról érkezőket. A másik problémát a nyelvi nehézségek okozzák, és gyakori, hogy a szerbek nem viselkednek a társadalmi normáknak megfelelőn. „Sokszor előfordul, hogy kábítószer hatása alatt vannak és ápolatlanok” – panaszkodott egy tüntető, egy másik pedig azt mondta, egyedüli szlovákként dolgozik a részlegén, és elég nehéz a szerbekkel a kommunikáció. „Jobban örülnék, ha szlovákokkal dolgozhatnék együtt” – tette hozzá.
Az elégedetlenkedők állítják, nem félnek amiatt, hogy bírálni merik a céget, attól viszont már sokkal jobban tartanak, hogy azért fogják elveszíteni az állásukat, mert a harmadik országból érkezők kiszorítják őket.
Ján Richter szlovák munkaügyi miniszter épp a múlt héten jelentette be, hogy egyetért ugyan a külföldi munkaerő nyugat-szlovákiai importjával, de először az ország saját álláskeresői számára akarnak munkát találni. A tárcavezető közölte, ezt feltételül szabták a Nyitra mellett üzemet létesítő Jaguar-Land Rover autógyárnak is. „Három toborzó kört tervezünk a brit autógyár esetében, s majd azt követően beszélünk arról, hogy az Európai Unióból vagy harmadik országokból külföldi munkaerő is érkezhet-e hozzánk” – hangsúlyozta Ján Richter.