"Újra biztosítjuk Haider al-Abádi miniszterelnököt arról, hogy készek vagyunk bármilyen párbeszédre és tárgyalásra az iraki alkotmány szellemében" - írta a kurd vezetés. A helyi hatóságok elmondták: hajlandóak megbeszélést folytatni "a határátkelőkről, a belkereskedelemről, az állampolgároknak nyújtott szolgáltatásokról, a bankokról és a repülőterekről".
A közlemény fordulatot jelez a kurd vezetésen belül, amely
szerdán még nagyszabású katonai támadás előkészítésével vádolta az iraki erőket,
amit egy illetékes katonai szóvivő határozottan tagadott.
Az autonóm Kurdisztánban és más, az Iszlám Államtól a kurdok által visszafoglalt észak-iraki területeken szeptember 25-én népszavazást tartottak a régió függetlenségéről, és a szavazók nagy többsége az elszakadásra voksolt. A referendumot Bagdad törvénytelennek minősítette és elutasította. Hasonló volt a több milliós kurd kisebbséggel rendelkező Törökország és Irán reakciója. A népszavazást követően Bagdad, Ankara és Teherán összehangolt megtorló intézkedéseket hozott Erbíl ellen.
Az iraki kormány kitiltotta a közvetlen nemzetközi járatokat a kurd régióból, követelte a térségbeli határátkelők felügyeletének azonnali átadását, és felfüggesztette a dollárkereskedelmet négy kurd tulajdonú bankkal.
Emellett egy iraki bíróság szerdán elrendelte a függetlenségi népszavazást megszervező bizottság elnökének és két tagjának letartóztatását
arra hivatkozva, hogy megszegték az alkotmánysértő referendumot tiltó bírósági határozatot.