eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Kína segíthet megoldani a koreai válságot

Kína segíthet megoldani a koreai válságot

Az elmúlt időszakban egy felfokozott hangulat alakult ki Észak-Korea és az Egyesült Államok között. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója szerint Kína és USA közösen oldhatja meg a koreai válságot.

Tálas Péter az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, hosszabb távon a régió nagyhatalmi ellenőrzése is a tét.

Az észak-koreai külügyminiszter hadüzenetet vizionáló nyilatkozataira, valamint az amerikai elnök Twitter-üzeneteire utalva azt közölte: ezek inkább a külvilágnak szólnak.

„Az Egyesült Államok nem mindenható abban az ázsiai térségben sem”

– jelentette ki. Szerint ez a szankcióknál látszott leginkább, hiszen az Észak-Koreával gazdasági kapcsolatban lévő államok nem tartották be. Az ázsiai ország külkereskedelmének közel 90 százalékát Kínával bonyolítja, így, ha az „nem akarja betartani a szankciót, akkor nem lesz szankció” – mutatott rá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója.

A biztonságpolitikai szakértő Donald Trump megfogalmazását használva úgy vélte, az amerikai elnöknek egy „nagy dealt” kell kötnie novemberi pekingi tárgyalásán. Ennek egyik sarokköve lehet, hogy jogilag is lezárják az 1950-53 közötti háborút egy békeszerződéssel, és az Egyesült Államok önálló államként ismeri el Észak-Koreát.

Az amerikai elnök felajánlhatja, hogy hajlandó megfontolni a THAAD rakétavédelmi rendszer leszerelését Dél-Koreában, amennyiben biztosítékot kap arra, hogy Észak-Korea nem folytatja atomprogramját. A szakértő szerint szó lehet arról is, hogy a béketárgyalások idejére felfüggesztik a Dél-Koreával közös hadgyakorlatokat.

Tálas Péter szerint év végéig mindenképpen körvonalazódhat, hogy milyen iránya lesz a koreai válság megoldásának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×