eur:
393.05
usd:
362.85
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Kína segíthet megoldani a koreai válságot

Kína segíthet megoldani a koreai válságot

Az elmúlt időszakban egy felfokozott hangulat alakult ki Észak-Korea és az Egyesült Államok között. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója szerint Kína és USA közösen oldhatja meg a koreai válságot.

Tálas Péter az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, hosszabb távon a régió nagyhatalmi ellenőrzése is a tét.

Az észak-koreai külügyminiszter hadüzenetet vizionáló nyilatkozataira, valamint az amerikai elnök Twitter-üzeneteire utalva azt közölte: ezek inkább a külvilágnak szólnak.

„Az Egyesült Államok nem mindenható abban az ázsiai térségben sem”

– jelentette ki. Szerint ez a szankcióknál látszott leginkább, hiszen az Észak-Koreával gazdasági kapcsolatban lévő államok nem tartották be. Az ázsiai ország külkereskedelmének közel 90 százalékát Kínával bonyolítja, így, ha az „nem akarja betartani a szankciót, akkor nem lesz szankció” – mutatott rá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója.

A biztonságpolitikai szakértő Donald Trump megfogalmazását használva úgy vélte, az amerikai elnöknek egy „nagy dealt” kell kötnie novemberi pekingi tárgyalásán. Ennek egyik sarokköve lehet, hogy jogilag is lezárják az 1950-53 közötti háborút egy békeszerződéssel, és az Egyesült Államok önálló államként ismeri el Észak-Koreát.

Az amerikai elnök felajánlhatja, hogy hajlandó megfontolni a THAAD rakétavédelmi rendszer leszerelését Dél-Koreában, amennyiben biztosítékot kap arra, hogy Észak-Korea nem folytatja atomprogramját. A szakértő szerint szó lehet arról is, hogy a béketárgyalások idejére felfüggesztik a Dél-Koreával közös hadgyakorlatokat.

Tálas Péter szerint év végéig mindenképpen körvonalazódhat, hogy milyen iránya lesz a koreai válság megoldásának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×