A július 31-i határidővel összesen 23 európai város jelezte érdeklődését a Brexit miatt Nagy-Britanniából hamarosan távozó két uniós ügynökség befogadására. A Tanácshoz összesen 27 pályázat futott be, több város is egyszerre mindkét ügynökség székhelyének ajánlja magát.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadására 19 város pályázik, az Európai Bankhatóságnak 8 város adna otthont. Jóllehet, a magyar miniszterelnök a legutóbbi, június végi EU-csúcson jelzett ilyen szándékot, Budapest (vagy más magyar város) nem szerepel a listán - írja a BruxInfo.
Az EMA-ra az alábbi városok pályáznak:
Amszterdam, Athén, Barcelona, Bécs, Bonn, Brüsszel, Bukarest, Dublin, Helsinki, Koppenhága, Lille, Málta (La Valletta), Milánó, Porto, Pozsony, Stockholm, Szófia, Varsó és Zágráb. Az EBA befogadására pályázó városok: Bécs, Brüsszel, Dublin, Frankfurt, Luxembourg, Párizs, Prága, Varsó.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a gyógyszerek tudományos értékeléséért, felügyeletéért és biztonságos nyomon követéséért felelős az EU-ban, és mint ilyen lényeges szerepet tölt be a gyógyszerek egységes piacának működésében.
Az Európai Bankhatóság (EBA) az európai bankszektor hatékony és következetes prudenciális szabályozásáért és felügyeletéért felel. Más feladatai mellett az EBA felméri a kockázatokat és a sebezhetőségeket az uniós bankszektorban, és e célból rendszeresen kockázatelemzéseket és EU-szerte banki stressz teszteket végez.
A pályázatokat a következő hat kritérium alapján bírálják el:
- garancia arra, hogy az ügynökség a brit kilépés pillanatában működőképes lesz;
- a székhely elérhetősége;
- a stábban dolgozók gyermekei számára iskolák biztosítása;
- az alkalmazottak családtagjai számára hozzáférés a helyi munkaerőpiachoz és egészségügyi rendszerhez;
- az ügynökség tevékenységének zavartalan folytatása;
- földrajzi egyensúly biztosítása.
A következő lépésként az Európai Bizottság a közösen lefektetett kritériumok alapján 2017. szeptember 30-ig felméri a benyújtott ajánlatokat. Ezt követően, októberben a miniszterek az általános ügyek tanácsának ülésén politikai vitát folytatnak a bizottsági értékelésekről.
A döntést egyhangúlag az általános ügyek tanácsának novemberi ülésén, illetve annak margóján hozzák meg a 27 tagállam miniszterei. Ha csak időközben nem vonnak vissza egyes jelentkezéseket, valamennyi pályázatot szavazásra bocsátják. A nyertest titkos szavazással döntik el úgy, hogy minden egyes tagállamnak egy szavazata lesz.