eur:
411.28
usd:
393.04
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília

Politikai földindulás Peruban - őrizetben a volt elnök

Vizsgálati őrizetbe vették szombaton Peruban a korrupcióval vádolt Ollanta Humala korábbi elnököt.

A 2011 és 2016 között hatalmon lévő államfőt azzal vádolják, hogy érintett az Odebrecht építőipari céghez köthető korrupciós botrányban.

Humalát helyi idő szerint pénteken helyezték át a perui főváros, Lima egyik börtönébe, ahol egy másik prominens perui politikus raboskodik. Ott tölti ugyanis huszonöt éves börtönbüntetését Alberto Fujimori, aki 1990 és 2000 között állt elnökként az ország élén. Fujimorit többek között az emberi jogok súlyos megsértése és korrupciós ügyek miatt ítélték el.

Börtönként egy egykori rendőrségi kaszárnya szolgál. A két politikus fogva tartása egyazon helyen felzúdulást keltett az andoki köztársaságban. A hatóságok különleges biztonsági intézkedésekkel indokolták döntésüket, hiszen Fujimorihoz hasonlóan Humala is volt elnök, így el kell különíteni a többi fogolytól.

Humala ügyvédje ugyanakkor közölte: védence nem fog kapcsolatban állni Fujimorival.

Egy perui bíróság szökés veszélye miatt 18 hónapos vizsgálati fogságot rendelt el csütörtökön Humala és felesége, Nadine Heredia ellen.

A volt elnök ellen 2016 óta nyomoznak pénzmosás gyanúja miatt. Az ügynek a több dél-amerikai államot érintő brazil Odebrecht körüli korrupciós botrányhoz van köze. Az építőipari óriáscég decemberben ismerte el, hogy éveken át politikusokat vesztegetett meg, hogy állami megrendelésekhez jusson a kontinensen.

Peru különösen érintett az ügyben, mivel úgy tudni, hogy az Odebrecht - a február óta szökésben lévő - Alejandro Toledo volt államfőnek 20 millió dollár kenőpénzt fizetett egy útépítési projekt elnyerése fejében. Peru bízik abban, hogy az Egyesült Államok kiadja a 2001 és 2006 között hatalmon lévő államfőt.

Értesülések szerint az Odebrecht illegálisan finanszírozta Humala választási kampányát. A baloldali nacionalista Humala a hadsereg fiatal tisztjeként 2000-ben próbálkozott sikertelenül a jobboldali autokrataként kormányzó Fujimori hatalmának megdöntésével, de még ugyanabban az évben kegyelmet kapott. Először 2006-ban indult az elnökválasztáson, de csak öt évvel később sikerült demokratikus választáson elnyernie a tisztséget.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×