Ha nem sikerül időben lezárni a tárgyalásokat Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépéséről, a 2019-es határidő után is folytatódhatnak az egyeztetések, ugyanis meg lehet hosszabbítani azokat – jelentette ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense az InfoRádió Aréna című műsorában.
Magyarics Tamás szerint a főbb témák ezek lesznek:
- állampolgárok jogai
- brit befizetés – ugyanis az EU jelenleg 60 milliárd eurót vár, és Londonnak a kilépés után is fizetnie kell.
A június 8-ra kiírt, előrehozott választás kampányában a nagyobb pártok részéről a korábbi politikájuk folytatására lehet számítani – vélekedett a szakértő. A Munkáspárt azt hangsúlyozza, hogy több pénzt szánjanak az egészségügyre és az oktatásra, míg a konzervatívok nyitni próbálnak az alsó középosztály és a munkásosztály felé az adó- és nyugdíjpolitikával.
A választás eredményétől függően újra
napirendre kerülhet a skót függetlenség kérdése is
– emelte ki Magyar Tamás.
Az ELTE docense szerint Theresa May brit miniszterelnöknek három oka is van arra, hogy előrehozott választást rendezzenek a szigetországban.
- A közvélemény-kutatók jelentős tory-fölényt mutatnak
- Theresa May legitimitást szeretne
- A Brexit-tárgyalásoknak 2019 tavaszára kellene befejeződniük, és a következő brit választást 2020 tavaszán tartották volna, vagyis ekkor még a Brexit utáni bonyolult tárgyalások zajlottak volna. Sok lett volna a kettőt együtt menedzselni.