eur:
413.89
usd:
402.47
bux:
0
2025. január 10. péntek Melánia

Egyre többet költ a világ katonai kiadásokra

Tavaly - immár második éve - újra kis mértékben emelkedtek a katonai kiadások a világban: a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) hétfőn közzétett jelentése szerint 2016-ban 1690 milliárd dollárt fordítottak az országok katonai eszközökre. A legnagyobb arányban - 44 százalékkal - Lettországban növekedtek a kiadások.

Továbbra is az Egyesült Államok ruházott be messze a legtöbbet a fegyverkezésbe 2016-ban, 611 milliárd dollárt, ami ugyan még mindig kevesebb, mint a 2010-es érték, de az előző évhez, 2015-höz képest 1,7 százalékos emelkedést jelent.

Őt követte ismét Kína 215 milliárd dolláros katonai kiadással, ami 5,4 százalékos növekedésnek felel meg.

Oroszország katonai költekezése is emelkedett 2016-ban, 69,2 milliárd dollárra, és ezzel megelőzte Szaúd-Arábiát, ahol viszont a regionális konfliktusok ellenére a katonai kiadások összege 30 százalékkal 63,7 milliárd dollárra zsugorodott.

A lettországi 44 százalékos növekedés után Botswanában emelkedtek leginkább a katonai kiadások, 40 százalékkal, őt követte egy másik balti állam, Litvánia 35 százalékkal.

A SIPRI-jelentésben megjegyezték: a balti országok katonai kiadásának emelkedése részben azzal magyarázható, hogy ezek az államok úgy érzik, Oroszország fokozódó fenyegetést jelent számukra, jóllehet az orosz katonai kiadások összege 2016-ban az európai NATO-tagállamok együttes katonai költségeinek csak 27 százalékára rúgott.

Nyugat-Európában 2,6 százalékkal emelkedtek a katonai kiadások tavaly. A régió szinte összes országában emelkedés volt tapasztalható, a legnagyobb - 11 százalékos - növekedés Olaszországban volt.

Figyelemreméltónak tartotta a SIPRI-jelentés, hogy Latin-Amerikában és a Karib-tenger térségében a katonai kiadások tovább csökkentek: 2007-hez képest a visszaesés 7,8 százalékos volt 2016-ban.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: béke biztosan nem lesz Ukrajnában, tűzszünet sem most tavasszal

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Újabb katonai támogatást kap Ukrajna, már Trump szerint sem lehet béke egyhamar – Háborús híreink pénteken

Újabb katonai támogatást kap Ukrajna, már Trump szerint sem lehet béke egyhamar – Háborús híreink pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, az Ukrajnát támogató országok csütörtöki ramsteini találkozóján újabb 2 milliárd dollárnyi katonai támogatásról született megegyezés. Donald Trump megválasztott amerikai elnök visszakozni látszik korábbi ígéretéből, hogy 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak: most már hat hónapos időtávról beszél. Trump csütörtökön Mar-a-Lago-i rezidenciáján elmondta, Vlagyimir Putyin találkozni szeretne vele, és már folyamatban van a találkozó előkészítése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×