Tudomásul kell venni, hogy az európai politika pártpolitikai alapon működik, márpedig a magyar kormányzó pártok - a kereszténydemokraták és a Fidesz is - az Európai Néppárthoz tartoznak, ezért annak egyetlen jelöltjét támogatta Magyarország - fogalmazott Orbán.
Mint mondta,
"mindent megtettünk, hogy ésszerű kompromisszumra jussunk",
ez azonban olyan csata volt lengyel részről, amely nem megnyerhető.
Hozzátette, akkor is bele kell nyugodni a döntésbe, ha van olyan tagállam, amely számára ez nem fogadható el.
A mostani döntés nem befolyásolja a lengyel-magyar szövetséget, továbbra is szilárdon kiállunk Lengyelország mellett a méltánytalan támadásokkal szemben - szögezte le a kormányfő.
Európa továbbra is a világ legjobb helye
Európa minden nehézség ellenére továbbra is a világ legjobb helye, s ennek a pozíciónak a megőrzése a cél - mondta az Európai Unió jövőjéről szólva Orbán Viktor.
A magyar kormányfő a római szerződés aláírásának 60. évfordulója közeledtével elmondta: az európai kultúra, civilizáció és gazdaság a második világháború óta eltelt időszakban példátlan eredményeket ért el, és nem szabad elhallgatni, hogy
Európa jó eséllyel pályázik arra a címre, hol lehet a világon a legjobban, legboldogabban élni.
A magyar kormányfő ugyanakkor leszögezte: az uniós tagállamok jogai nem vonhatók el.
Figyelik az ausztriai magyarok helyzetét
Magyarország létrehoz egy monitorozó, nyomkövető bizottságot annak figyelésére, hogy romlik-e a magyarok helyzete Ausztriában az ott tervezett jogszabályváltozások hatására - jelentette be Orbán Viktor.
Elmondta, hogy Brüsszelben kétoldalú megbeszélést folytatott Christian Kern osztrák kancellárral, és értésére adta, hogy
ha Magyarország romlást tapasztal az Ausztriában dolgozó magyarok helyzetében, "ezzel arányos helyzet fog bekövetkezni" a másik oldalon is.
Hozzátette, Magyarország uniós fórumokon is fel fog lépni annak érdekében, hogy az osztrák helyzet térjen vissza az uniós jog keretei közé.
A magyar miniszterelnök hangoztatta: egyetértettek abban, hogy el kell kerülni az általános kapcsolatromlást a két ország között, és a konfliktusokat az adott témára kell korlátozni.
A migránsok őrizetbe vétele nem egyenlő a fogva tartással
A migránsok idegenrendészeti őrizetbe vétele nem egyenlő a fogva tartással, ugyanis aki nem akarja megvárni az ügyének lezárását, az Szerbia irányába távozhat ezekből a központokból - jelentette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök arról beszélt, hogy az új magyar migrációs jogszabályról folyatott megbeszélésen a tagállami vezetők nem emeltek kifogást az új magyar szabályozás ellen, hiszen a jogszabály megegyezik azokkal a javaslatokkal, amelyeket Németország és Ausztria is sürgetett.
Ez azt jelenti, hogy a jogszabály értelmében
Magyarország területéről nem érkezhet olyan migráns Németországba, nem mozoghat szabadon Európában, aki nem tisztázta belépésének okát
- emelte ki a miniszterelnök.