eur:
400.45
usd:
365.17
bux:
0
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd

"Csőlátásban szenvedő nacionalizmus"

Theresa May brit miniszterelnök szerint minden gazdasági érv Skócia függetlenné válása ellen szól..

May, aki a brit Konzervatív Párt skóciai tagozatának Glasgowban rendezett tavaszi kongresszusán szólalt fel pénteken, súlyos szavakkal bírálta a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) politikáját. Kijelentette: "a csőlátásban szenvedő nacionalizmus", amely mindenáron és kizárólag a függetlenségre összpontosít, "leértékeli Skóciát".

A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson országos átlagban a választók szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt, a skótok 62 százaléka azonban a bennmaradásra. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, az SNP vezetője azóta több nyilatkozatában is leszögezte:

Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból,

és a skót kormány újabb függetlenségi népszavazást ír ki, ha ezt látja a legmegfelelőbb eszköznek arra, hogy saját hatáskörében dönthessen Skócia EU-tagságának megőrzéséről.

Skóciában 2014 szeptemberében már tartottak népszavazást a függetlenségről, de akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt.

Theresa May pénteki beszédében kijelentette: Skócia szempontjából most is minden gazdasági érv a brit unió fenntartását indokolja. A skót gazdaság a brit belső piacon négyszer akkora értékű kereskedelmet folytat, mint az Európai Unióval. A skót export számára az EU még csak nem is a második, hanem a harmadik legnagyobb piac az Egyesült Királyság és a világ más térségei után - hangsúlyozta Theresa May.

A brit miniszterelnök szerint az SNP mégis "megszállottan" törekszik az elszakadásra, annak ellenére is, hogy a függetlenné válással kiszakítaná Skóciát legnagyobb piacáról. Az SNP szerint "a függetlenség a válasz minden kérdésre, minden körülmények közepette, a tényektől és a realitásoktól függetlenül" - fogalmazott kongresszusi beszédében a kormányfő.

Hozzátette: a skót függetlenségnek nincs gazdasági megalapozottsága, a skót költségvetést a brit államkassza óvja például a nyersolajbevételek összeomlásszerű zuhanásának hatásaitól is.

Ez egyenes utalás volt arra, hogy a skót kormány nem kis részben

az északi-tengeri olajra építette fel

a független Skócia finanszírozási tervét.

A skót kormány a függetlenségről 2014-ben rendezett referendum előtt 34 milliárd fontra becsülte az olajtermelésből származó skót költségvetési bevételeket a 2014-2015-ös és a 2018-2019-es pénzügyi év közötti időszakra. Az SNP vezette edinburghi kormány ezt a bevételi becslést annak idején 110 dolláros olajárprognózisra alapozta. A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent nyersolaj világpiaci árfolyama jelenleg 55 dollár körül mozog.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Másodlagos amerikai büntetővám Magyarországnak? - Szakértő: Trump cukorkát és korbácsot is használ

Donald Trump másodlagos büntetővámokat helyezett kilátásba azok ellen az országok ellen, amelyek orosz olajat vásárolnak. Az amerikai elnök bejelentését többen úgy értelmezik, hogy minden olyan importot büntetővám sújtana, amely orosz olajat importáló országból származik. A lépés ennek értelmében Magyarországot és Szlovákiát is érintené. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője szerint azonban Trump csak fenyegetőzik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Esni kezdett a forint a brutális vámháború hírére

Esni kezdett a forint a brutális vámháború hírére

A szerda éjjeli és csütörtök hajnali kereskedésben komoly pénz- és tőkepiaci következményeket okoztak Donald Trump amerikai elnök brutális vámbejelentései, amelyekre csütörtökön reggel kis eséssel reagált a forint: az euró jegyzése 400-ról 401-ig gyengült. Az elemzői reakciók szerint a vámemelések nagyobbak, mint amire számítani lehetett, és így a várható hatások elemzése, valamint a válaszlépések még bizonyára jó ideig a legfontosabb mozgatórugók lesznek a pénz- és tőkepiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×