eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin

Kiderült, kik szervezték meg a testvérgyilkosságot

Az észak-koreai állambiztonsági minisztérium és az ország külügyminisztériuma szervezte meg Kim Dzsong Un diktátor féltestvérének, Kim Dzsong Namnak a meggyilkolását - közölték hétfőn dél-koreai parlamenti képviselők, akiket az ország hírszerzése tájékoztatott az ügyről.

A hírszerzés arról is beszámolt, hogy kivégezték Észak-Koreában az állambiztonsági minisztérium legalább öt tisztségviselőjét, és a phenjani vezetés házi őrizetbe helyezte Kim Von Hong állambiztonsági minisztert.

A Kim Dzsong Nam meggyilkolása ügyében gyanúsított nyolc észak-koreai közül négy a phenjani állambiztonsági minisztérium tisztségviselője, kettő pedig a külügyminisztériumé - tették hozzá.

Dél-koreai és amerikai tisztségviselők már korábban állították, hogy Kim Dzsong Namot észak-koreai ügynökök gyilkolták meg február 13-án a Kuala Lumpur-i repülőtéren.

Vasárnap a malajziai egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy további halottkémi vizsgálatok megerősítették azt a pénteki hírt, miszerint a vegyi fegyvernek minősített VX idegméreg okozhatta Nam halálát, a támadók az áldozat arcára kenték a mérget, amely húsz percen belül a halálát okozta.

A dél-koreai parlamenti képviselők azt is elmondták hétfőn a sajtónak, hogy a hírszerzés tájékoztatása szerint légvédelmi fegyverrel kivégezték Észak-Koreában az állambiztonsági minisztérium legalább öt tisztségviselőjét.

A phenjani vezetés ezenkívül házi őrizetbe helyezte Kim Von Hong állambiztonsági minisztert, akit Kim Dzsong Un januárban leváltott - tették hozzá.

Januárban a két Korea egyesítésével foglalkozó dél-koreai minisztérium azt közölte, hogy a vezérezredest feltehetőleg korrupció, hatalommal való visszaélés, valamint több beosztottjának megkínoztatása, illetve kivégeztetése miatt váltották le és fokozták le vezérőrnaggyá. Most a dél-koreai hírszerzés arról tájékoztatott, hogy Kim Von Hong hamis jelentést tett az észak-koreai vezetőnek, Kim Dzsong Unnak.

A hamis jelentés készítése volt a vád a minisztérium kivégzett öt tisztségviselője ellen is. Az azonban nem derült ki, hogy a phenjani minisztérium konkrétan milyen jelentését vagy jelentéseit hamisították volna meg.

Kim Dzsong Un - az apja halálát követő 2011-es hatalomra kerülése óta - becslések szerint már mintegy száz magas rangú kormány- és katonai tisztviselőtől megvált, és a legtöbb esetben kivégeztette őket, ami miatt Szöul szerint "rettegés uralkodik" az észak-koreai vezetés köreiben.

Kim Dzsong Un az öt legmagasabb rangú katonai vezető közül négyet likvidált az elmúlt hat évben. A legkegyetlenebb és leglátványosabb tisztogatás 2013 decemberében történt, amikor az államhatalom megdöntésére szőtt összeesküvés vádjával kivégeztette nagybátyját, Dzsang Szong Teket, akit addig az észak-koreai vezetés második számú emberének tekintettek. Dzsang Szong Tek letartóztatásában és kivégzésében éppen Kim Von Hong állambiztonsági miniszter játszotta a főszerepet.

Nem biztos, hogy Kim Von Hongot végleg eltávolítják a vezetésből, mert volt már rá példa, hogy Kim Dzsong Un egy tanácsadóját száműzték egy mezőgazdasági termelőszövetkezetbe "átnevelés" céljából, majd visszakerült a vezetésbe.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×