eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre

Lajcák: a V4 nem "EU-ellenes" csoportosulás

A visegrádi négyek egy olyan országcsoport, amely minden tagja számára hasznos és jó. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a V4-eket ne tartsák olyan csoportnak, amely az Európai Unióval szemben határozza meg magát - jelentette ki Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter abban az interjúban, amelyet szombaton hozott nyilvánosságra a SITA szlovák kereskedelmi hírügynökség.

"Az én szempontomból fontos, hogy a V4-et ne tekintsék olyan csoportosulásnak, amely elhatárolódik a EU-tól. Ez egy olyan csoport, amely a négy közép-európai ország specifikus és sikeres átalakulásának a tapasztalatait tükrözi" - szögezte le a pozsonyi diplomácia vezetője.

Miroslav Lajcák szerint az Európai Unió mai problémáit, elsősorban az illegális bevándorlást nem a visegrádi országok okozták. A miniszter úgy véli: a migránsválság fejleményei egyértelműen igazolják a V4-ek álláspontját, amelyek kezdettől fogva ellenezték a menekültek kötelező kvóták szerinti szétosztását az uniós tagállamok között. Ezzel összefüggésben Lajcáknak az a meggyőződése, hogy korrekcióra szorul az az elterjedt vélemény, miszerint a migránsválságban elfoglalt álláspontjuk alapján a V4-ek EU-ellenesek lennének. "Ez a csoport EU-párti, a jobb EU pártján állunk" - húzta alé az interjúban a szlovák külügyminiszter.

Arra a felvetésre, nem káros-e Szlovákia számára, hogy a V4-eken belül egy olyan Lengyelországgal működik együtt, amelyet az Európai Unió élesen bírál a demokrácia szabályainak állítólagos megsértése miatt, Lajcák kifejtette: Szlovákia is volt már olyan helyzetben, amikor nem volt jó neve Európában. "Akkor éppen visegrádi partnereink siettek a segítségünkre" - mutatott rá. Leszögezte: a V4 egy élő szervezet, s mint ilyen, folyamatos átalakulásokon megy keresztül. "Együttműködésünk minden tagállam számára hasznos és jó" - hangsúlyozta a szlovák külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×