eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Olaszország helyett Tunéziába vinnék a menekülteket

Olaszország helyett Tunéziába vinnék a menekülteket

Havonta ezer migráns befogadását és menekülttáborok felállítását vállalná magára Tunézia az észak-afrikai ország és Olaszország, valamint az EU között a közeli jövőben tervezett migrációs megállapodás alapján - értesült a Corriere della Sera olasz napilap pénteken.

Az újság információi szerint havonta ezer menekültet szállítanának Tunéziába azok közül, akik Líbia partjairól kelnek útra és a nemzetközi vizeken olasz és más európai egységek tartóztatják fel őket. Ezeket a migránsokat eddig majdnem kivétel nélkül a dél-olaszországi partokra vitték.

Már ott eldőlne, kaphatnak-e menekültstátuszt

Tunéziában táborokat állítanának fel a migránsok befogadására - ezeknek létrehozásáról az olasz kormány az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságaával (UNCHR) és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM) is egyeztetett már. Az észak-afrikai táborokban történne meg a migránsok azonosítása és annak eldöntése, hogy az általuk megjelölt célországban részesülhetnek-e menekültstátuszban vagy sem. Ehhez természetesen az is kell, hogy a tunéziai hatóságok szorosan együttműködjenek az európai célállamok igazságügyi szerveivel.

A menedékkérelemre jogosultak humanitárius folyosókon juthatnának el Olaszországba vagy az EU más tagállamaiba.

Tunézia a megállapodásért cserébe forrásokat kér gazdasága fejlődésének finanszírozására,

és szorosabb együttműködést és információcserét az európai titkosszolgálatokkal az iszlám terrorizmus megfékezésére, amely Tunéziát is destabilizálhatja.

Valódi fordulat lehetne

A Corriere úgy tudja, a Tunéziával való megállapodáshoz "érettek" a feltételek, és valódi fordulatot jelentene a dél-olaszországi partokra érkező migráció megfékezésében. Különösen akkor, ha a Tunéziával való megállapodás csak az első lenne további hasonló kétoldalú egyezmények sorában.

A Corriere emlékeztett, hogy két hét múlva Simon Mordue az Európai Bizottság migrációért és belügyekért felelős tisztségviselője, az EU és Törökország közötti migrációs megállapodás egyik megalkotója, Egyiptomban tárgyal a migrációról. Innen indul az Olaszországba tartó migráció tíz százaléka.

  • Olaszországban jelenleg mintegy 190 ezer, Görögországba 60 ezer migráns van, "nehéz a helyzet, és az olasz önkormányzatoknak ajtót kell nyitni befogadásukra".
  • A mintegy 8 ezer olasz önkormányzatból eddig 2600 mondott igent a menedékkérők befogadására.

Carlotta Sami az UNCHR dél-európai szóvivője pénteken a szicíliai Palermóban ünnepelte meg az Sos Mediterranee humanitárius szervezet egy éves működését, amely 13 ezer migránst mentett meg a Földközi-tengeren.

Carlotta Sami hangsúlyozta, hogy a tengeren átkelők egynegyedét nem kormányzati humanitárius szervezetek mentik.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×