eur:
411.4
usd:
395
bux:
79388.74
2024. november 22. péntek Cecília

650 ezren maradtak ivóvíz nélkül

Mintegy 650 ezer moszuli lakos maradt ivóvíz nélkül, miután találat ért egy fontos vízvezetéket az iraki hadsereg és a várost ellenőrző Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet harcosai közti összecsapásokban - közölte egy helyi tisztségviselő kedden.

Husszám al-Abar, a Ninive kormányzósági tanács egyik tagja elmondta, hogy "a karbantartók csoportja nem tud hozzáférni a vízvezetékhez, mivel az egy olyan térségben fut, ahol harcok folynak".

A vezeték megsérülése jelentős csapást jelent a hatóságokra, amelyek abban reménykednek, hogy a civil lakosság a városban marad, míg az amerikai légicsapások által támogatott iraki csapatok megtörik a dzsihadisták uralmát a város felett.

"Komoly ivóvízhiány van. Humanitárius katasztrófával nézünk szembe" - hangsúlyozta Abar.

A hatóságok naponta mintegy 70, ivóvizet szállító tartálykocsit küldenek a kormányerők által elfoglalt területekre, ez viszont nem lesz elég a lakosság ellátásához - figyelmeztetett a kormányzósági tanács tagja. Szerinte a tartálykocsikat a dzsihadisták is támadják.

"Az olyan alapvető szolgáltatások, mint az ivóvíz, áram, egészségügy, és élelmiszer ellátás nem léteznek többé Moszulban" - mondta Abar.

Hat héttel azt követően, hogy az iraki hadsereg és a szövetséges milíciák megindították offenzívájukat az iszlamisták által 2014-ben elfoglalt város visszaszerzésére, a különleges terrorlehárító egységeknek sikerült Moszul közel negyedét felszabadítani. A kormányerők a város keleti felében hatoltak be és folytatják előrenyomulásukat a Moszult átszelő Tigris folyó felé.

Abar szerint hozzávetőleg 1,5 millió ember maradt Moszulban.

"Szükségünk van a nemzetközi szervezetek segítségére a kórházakban. Kezelésre szorulók vannak, akik az öngyilkos merénylők és a dzsihadisták aknavető támadásaiban sebesültek meg" - tette hozzá.

Abar egy tábori kórházba látogatott, ahol próbált lecsillapítani egy csoport mérges embert, akik közül sokan Moszul belvárosából voltak kénytelenek elmenekülni.

"Nincs vizünk, élelmünk, sem áramunk. Semmink, semmink, nincs életünk" - mondta Nadím Sibab, a menekültek egyike.

A világszervezet a nap folyamán arra hívta fel a figyelmet, hogy a szegényebb moszuli családok csak nehezen jutnak élelemhez, miközben az élelmiszerárak egyre meredekebben emelkednek az ostrom alatt álló városban.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×