eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Magyarics Tamás: az elitellenesség Amerikában is sokakat mozgósított

Magyarics Tamás egyetemi docens, külpolitikai szakértő szerint a republikánus Donald Trump meglepően jó szereplése az amerikai elnökválasztáson a Brexit-referendum elitellenességéhez hasonlatos.

„A közvélemény-kutatások az utóbbi hetekben nagyon hullámzó képet festettek az amerikai választók akaratáról. Az igaz, hogy országosan 1-2 százalékot mindig Hillary Clintonnak néztek, viszont az Egyesült Államokban az elnökválasztás nem országos választáson, hanem az egyes államokban dől el” - hangsúlyozta az InfoRádióban Magyarics Tamás.

A külpolitikai szakértő hozzátette, az eredmények jelenlegi állása szerint Donald Trump az országosat is megnyerné. A meglepő eredmény okai között Magyarics Tamás említette, hogy kevesebben mentek el a spanyol anyanyelvűek, az afroamerikaiak és többen, körülbelül 70 százaléknyian, szavaztak a fehérek közül is.

„Köztudott volt, hogy a demokrata párt egyik erőssége a kisebbségi szavazat. Úgy tűnik, sokan kiábrándultak az Obama-vezetésből, elsősorban az afroamerikaiak, ők 2008-ban és még 2012-ben is rendkívül lelkesek voltak” - fogalmazott Magyarics Tamás.

Donald Trump győzelmét a külpolitikai szakértő a Brexit támogatóinak győzelméhez hasonlította.

„Úgy tűnik, hogy az elitellenesség - legalábbis Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban - nagyon sok embert mozgósított” - jelentette ki Magyarics Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×