eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Elsöprő győzelemre készül Hillary

Hillary Clinton, a Demokrata Párt elnökjelöltje győzelemre készül, méghozzá elsöprő győzelemre. S ha ez sikerül neki, akkor ebben részük lehet az úgynevezett Clinton-republikánusoknak is.

Az amerikai sajtóban gyakran felidézik ezekben a napokban a hatvanas évek közepének, hetvenes évek elejének pártpolitikai fejleményeit: amikor például 1964-ben a republikánusok nagyon elégedetlenek voltak kudarcot vallott elnökjelöltjükkel, Barry Goldwater arizonai szenátorral, hogy nagy számban pártoltak el magától a Republikánus Párttól, és fordultak a demokraták felé. S felemlegetik azt is, amikor a hetvenes években először a demokrata párti George McGovern baloldali politikája, később Jimmy Carter liberalizmusa a demokratákat taszította a republikánus Ronald Reagan karjaiba, illetve szavazóinak táborába.

Az amerikai politikában "Reagan demokratáinak" nevezik azt a viszonylag népes demokrata párti tábort, amely - kiábrándulva a demokratákból -, a józan ész és a szilárd elvek reagani republikánusaihoz csatlakozott.

Mint ahogyan sok republikánus teszi ezt most: kiábrándulva vagy a republikánus elitből vagy a republikánus elnökjelöltből, Donald Trumpból, Hillary Clinton mellett tesznek hitet - és oda teszik valószínűleg a voksukat is.

Adam Parkhomenko, a Clinton mellett agitáló egyik csoport alapítója mondta ki köntörfalazás nélkül a The Hill című lapnak: "Reagan demokratái után ma itt vannak Clinton republikánusai, akik győzelemre segítik a demokrata párti elnökjelöltet".

A győzelem persze még nem tény, egyelőre csupán a közvélemény-kutatások jelzik. Az viszont vitathatatlan, hogy befolyásos republikánus személyiségek és politikusok álltak nyíltan Hillary Clinton mellé. Köztük például Meg Whitman, a Hewlett-Packard informatikai óriáscég elnök-vezérigazgatója vagy William Milliken, Michigan állam volt kormányzója, Richard Hanna, New York állam éppen visszavonulni készülő kongresszusi képviselője. A "Trumpot soha" jelszót zászlajukra tűző republikánusok között sokan valóban konzervatívok, akiknek kevés közük van Clinton politikájához vagy az általa képviselt ideológiához, ám Trumpot egész egyszerűen elfogadhatatlannak tartják, mert a durvaságig nyers, mert nemegyszer rasszizmusba hajlóan előítéletesnek mutatkozik, mert nem mutatott fel koherens politikai programot. Nem kevesen közülük azért imádkoznak, hogy Trump átmeneti jelenség legyen a republikánus politikában és a pártban, amely aztán, a választások után újraszervezheti magát és megkezdheti új önmeghatározásának kialakítását. Miattuk mondják azt a demokrata kampánytanácsadók: Donald Trump elvégzi helyettük a munkát és toborozza nekik a szavazókat.

Hillary Clinton ugyan az előválasztások kampányában - elsősorban pártbeli kihívója, Bernie Sanders vermonti szenátor erősen baloldali kampányának következtében - a politikai színpad baloldalára mozdult, ám hívei és ellenlábasai egyaránt centrista politikusként tartják számon, aki szenátorként és külügyminiszterként kiválóan megtalálta a hangot a republikánusokkal a kongresszusban és azon kívül is.

Annál is inkább, mert nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdésekben gyakran közelebb áll a republikánusok elképzeléseihez, mint a saját pártja által vallott elvekhez.

Hillary Clintont "héja" politikusként ismerik: megszavazta ugyanis az iraki háborút, majd szószólója volt a Líbia elleni agresszív fellépésnek, később az Obama-kormányzat "felemás" Szíria-politikájának. Ezzel új - furcsa - szövetségeseket szerzett magának a republikánusok soraiból. Bejelentkezett és már át is sorolt a "Clinton republikánusai" táborba a neokonzervatívok csapata: azoké a republikánusoké, akik a nemegyszer "demokráciaexportnak" nevezett beavatkozási politika hívei és szorgalmazói, és Trumppal ellentétben Clintonban látják a garanciát arra, hogy ez a politika folytatódhat.

Ámbátor - a The Washington Post minapi elemzése szerint - sok demokrata párti politikus és szavazó amiatt aggódik, hogy a neokonzervatívok csapata agresszív külpolitikára próbálhatja ösztökélni majd Clintont.

Hillary Clinton - a The Washington Post információi szerint - abban reménykedik, hogy amennyiben elnökké választják, akkor a "clintoni republikánusok" segítenek neki megkönnyíteni a kapcsolatokat a kongresszus republikánus politikusaival. Ez bizonyos, fontos belpolitikai kérdésekben - például a bevándorlás vagy a nagy infrastrukturális beruházások ügyében - rendkívül fontos lenne. Elemzők szerint ugyanakkor azok a republikánus politikusok, akik Trump ellen szónokoltak, az új ciklusban valószínűleg megpróbálják majd visszaédesgetni Trump szavazótáborát, s ezért különösen agresszív ellenzéket képviselhetnek Clintonnal szemben a kongresszusban.

Mindehhez persze Hillary Clintonnak először győznie kell.

Az elmúlt napokban Clinton "üzent" is a republikánusoknak. Azt fejtegette, hogy elnökjelöltjük, Donald Trump nem képviseli "sem azt a konzervativizmust, amelyet ismerünk, sem azt a Republikánus Pártot, amelyet ismerünk". Az üzenet az elégedetlen és új politikai tábort kereső republikánusoknak szólt.

Igaz, Katherine Jellison, az Ohió Egyetem történész-professzora szerint ezeknek a republikánusoknak a támogatása - Reagan demokratáitól eltérően - valószínűsíthetően csak rövid időre szól majd. Ahhoz azonban elég idő lesz ez, hogy segítsenek neki megnyerni a választást.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×