A világ legnagyobb olajtartalékaival rendelkező, korábban virágzó Venezuela az utóbbi évtizedekben teljes mértékben az olajexportra és a fogyasztási cikkek importjára rendezte be gazdaságát, így az olaj világpiaci árának zuhanása, illetve a kormány elhibázott gazdaságpolitikai döntéseinek sorozata mára szükségállapothoz és az alapvető élelmiszerek tartós hiányához vezetett.
Dömény Zsuzsa Latin-Amerika szakértő szerint ez egy szomorú végjáték, már tarthatatlan a helyzet. „A katonák az utcán vannak, és ez az agónia folytatódik mindaddig, amíg valamilyen sokkal nehezebb, sokkal véresebb végkifejlet nem következik be” - fejtette ki.
A szakértő hangsúlyozta: alapvető élelmiszerek hiányoznak, gyakorlatilag már több mint egy éve akadozik az ellátás. A feketepiacon szinte aranyáron persze bármit meg lehet kapni, ám mára az ellátási válság olyan mértéket öltött, hogy szinte mindennaposak a fosztogatások, a tiltakozások és a zavargások. Nemrég mintegy tízezer venezuelai "rohamozta meg" az egyik Kolumbiával határos hidat, hogy a szomszédos országba jussanak és élelmiszert, gyógyszert, illetve egyéb nélkülözhetetlen háztartási cikkeket vásárolhassanak.
Dömény Zsuzsa szerint akár polgárháborúba is torkollhat az elégedetlenség.
„Olyan nagy a nép nyomása, hogy egy durva esemény alakulhat ki. Ettől tartanak a szomszédos országok vezetői és például a Vatikán is” - tette hozzá.
Egy efféle forgatókönyv ugyanis már a környező dél-amerikai országokra is hatással lehetne.