eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Sarah Sewall: "A demokrácia fenntartása nagy figyelmet követel"

A demokratikus intézményrendszer, illetve a fékek és ellensúlyok megerősítésének fontosságáról beszélt az Egyesült Államok külügyi államtitkára Budapesten.

A magyar nép sok évszázados szabadságvágya és küzdelme, a világ demokráciának jelenkori kihívásokra adandó válaszai, a nehéz időkben a demokratikus intézményrendszer, illetve a fékek és ellensúlyok megerősítésének jelentősége és a teljes sajtószabadság fontossága – sok más mellett ezekről beszélt a MÚOSZ székházban tartott előadásában Sarah Sewall, az Egyesült Államok külügyminisztériumának államtitkára. A polgári biztonságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős diplomata többször is az Amerika és Magyarország előtt álló kihívásokról beszélt, több olyan negatív példát említett az emberi - vagy szabadságjogok Egyestül Államokbeli csorbulására, amely után közölte, erre nem lehetnek büszkék, a helyzetek megoldás azonban erősebbé tette hazáját.

„Az Egyesült Államok sem tökéletes” - mondta. Bár Budapestet konkrétan mindössze az alkotmánybírók egyoldalú kiválasztásának folyamata, illetve a nagyobb 2014 előtti változások előtt elmaradó egyeztetések miatt kritizálta, rendre kérdéseket hozott fel – olykor afrikai országokat említve –, amelyek napi szinten témaként szerepelnek a hazai közbeszédben.

„Amikor megerősödnek azok a hangok, amelyek megkérdőjelezik a demokratikus intézményrendszer működését, a válasz csak az lehet, hogy még jobban ragaszkodunk az alapvető demokratikus értékekhez” - mondta az államtitkár, hozzátéve a demokráciáért folyamatosan dolgozni kell, a fékek és ellensúlyok megerősítése lehet ennek egyik módja: az igazságszolgáltatás függetlensége, a civilekkel folytatott párbeszéd, az ellenzék megválaszthatóságának és képviseleti jogának biztosítása, a kormányzat elszámoltathatóságának egyik legfontosabb intézménye, a sajtó teljes szabadságának biztosítása. Kérdésre, hogy Magyarországot demokráciának tekinti-e, válaszát úgy kezdte, Magyarország nagyon fontos katonai, biztonságpolitikai, gazdasági partnere az Egyesült Államoknak.

„Magyarország demokrácia marad, azonban a demokrácia fenntartása nagy figyelmet követel” - mondta az államtitkár, aki többször jelezte, minden generációknak meg kell dolgoznia, ki kell állnia a demokráciáért. Arra a kérdésre, hogy Barack Obama és Soros György valóban azon dolgozik-e, hogy muzulmánok millióit hozzák Európába azt mondta, nem igaz, ez egy teljesen hamis következtetés.

Az eseményen részt vett moderátorként Martonyi János korábbi külügyminiszter.

„Számomra ez az esemény ismét megmutatta, hogy Magyarországon korlátlan szólásszabadság van, a sajtó teljes szabadságot élvez, vitatkozunk, egyetértünk, vagy éppen nem értünk egyet, utóbbi mostanában sűrűbben fordul elő, azonban tovább folytatjuk a párbeszédet a barátainkkal” - mondta a volt külügyminiszter az amerikai államtitkár szavaira reagálva.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A sör évezredei: így nézett ki a történelem habos oldala

A sör évezredei: így nézett ki a történelem habos oldala

A sör első felbukkanásai jeleiről, a sör és a bor „állandóságának” különbözőségéről, Európa legfontosabb sörfőző területeiről, az első magyarországi sörfőzdék születéséről, sőt még Luther Márton a sörhöz fűződő kapcsolatáról is beszélt Katona Csaba történész az InfoRádió Aréna című műsorában. Tisztázta azt is, van-e valós történelmi alapja annak a szokásnak, hogy a magyarok nem koccintanak sörrel.

Sok magyar iskolás most kap laptopot

Folytatódik az ingyenes iskolai laptopprogram az ötödik, kilencedik évfolyamon és a hatosztályos gimnáziumokban a hetedik évfolyamon. Az igényléshez csupán regisztráció szükséges - közölte a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán vasárnap.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×